Unikátní poklad, který na louce na Svitavsku rozryla divoká zvířata, přesahuje hodnotu 10 milionů korun

Unikátní poklad, který na louce na Svitavsku rozryla divoká zvířata, přesahuje hodnotu 10 milionů korun

Foto: lunamarina / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Louka, která se nachází u Vysoké u Jevíčka, skrývala stovky let poklad, který byl nalezen poměrně nedávno. Roku 2020 zde rozryla divoká zvířata půdu, čímž odkryla nečekaný nález.

Obsah článku
  1. Růzonorodost pokladu
  2. Hodnota pokladu

S poklady se většinou setkáváme jen v pohádkách. Zákony v České republice přisuzují vlastnictví pokladů ukrytých v zemi kraji, ve kterém jsou hmotné věci nalezeny. Ne vždy jsou však nálezci poctiví. V případě pokladu ze Svitavska tomu tak bylo.

Úplnou náhodou 8. července 2020 našel nálezce v zemině, která byla rozryta divokou zvěří 225 mincí, zlomky nádoby a také pozlacený prsten. Věci nálezce našel při své tradiční procházce na louce za obcí. Svůj nález si však nenechal pro sebe a zachoval se velmi odpovědně. Ještě téhož dne vše ohlásil archeologickému oddělení Regionálního muzea v Litomyšli, aniž by na místě začal kopat. Díky tomu disponují odborníci nálezovými okolnostmi, které o unikátním nálezu přinesly více informací. Na místě se tak okamžitě rozjel archeologický průzkum, který trval až do 6. října téhož roku.

Počtem mincí je poklad jeden z největších nalezených na území republiky. Děkuji nálezci, který se choval v intencích zákona,

řekl pro českou televizi vedoucí odboru kultury a sportu krajského úřadu Milan Novák.

Růzonorodost pokladu

Množství a různorodost nálezu byla překvapivá i pro archeology a numismatiky. Celkem napočítali 7099 mincí. Dle všeho šlo o bohatství, který si na toto místo někdo uložil. Mohlo se jednat o jakýsi „osobní poklad“. Mince mohl vlastnit nějaký šlechtic nebo církevní hodnostář. Uložil je do dvou nádob, vykopal dvě jámy, které vyložil kamenivem. Zjistit přesně, o jakého majitele se jednalo se již pravděpodobně nikdy nepodaří.

Vůbec nejstarší mincí byl půlgroš Vladislava II. Jagella z let 1431–1434. Další mince byly většinou z období konce 16, století až z 60. let 17. století. Zemi v té době ohrožovaly neustálé nájezdy Turků, kteří pobývali v Uhrách. To mohl být důvod, proč se majitel mince rozhodl raději zakopat. Nález se dále skládá z drobných ražeb a tříkrejcarů, které byly v té době běžným platidlem. Součástí pokladu byly také soukromé ražby, a to například mince Albrechta z Valdštejna.

Hodnota pokladu

Dnes nález může dosahovat kulturně-historické hodnoty až 10 milionů korun. Pokud bychom hodnotu pokladu přepočítávali na věci, které se daly pořídit tehdy, šlo by například o pětadvacet tažných koní nebo sedmdesát krav. Šťastlivec, který nalezl tento největší dochovaný poklad mincí na historickém území Moravy, byl odměněn částkou 560 tisíc korun.

Mincovní poklad byl vystaven v regionálním muzeu Litomyšl na Svitavsku. Dnes není samozřejmé, aby se nalezené poklady dostaly do muzejních sbírek, protože z poslední doby známe případy, kdy mince skončily na černém trhu. Byly tak rozprodány kus po kuse. Například z boskovického pokladu zbyla pouze torza a mince zůstaly nezdokumentované. Po výstavě numismatici odvezli poklad do Brna, kde jej následně dokumentovali. Katalog mincí rozdělili na dvě části, a to na katalog zlatých ražeb a katalog stříbrných ražeb.

Nezbývá než doufat, že bude nějaký poklad brzy zase objeven, a obohatí tak kulturní a historické bohatství naší země.

Reklama
Reklama