Unikátní žebříček: Jak si vede Česko v pořadí nejšťastnějších zemí světa?
Žebříčku, anket, názorů a různých pořadí oblíbenosti jste v životě nejspíše viděli nespočet. Víte ale o tom, že vyšlo také pořadí nejšťastnějších zemí světa? Jak si v něm vedlo Česko a ve kterých zemích byste podle něj rozhodně žít nechtěli?
Anketa o nejšťastnější země světa se pořádá pravidelně. Vysokou úspěšnost v ní tradičně zaznamenávají skandinávské země. Spojené státy americké si naopak oproti minulým létům pohoršily.
Žebříčku pod názvem World happiness report vládne v roce 2025 Finsko. Prvenství zaznamenalo už po osmé v řadě, lze jej tedy považovat za zemi s nejšťastnějšími obyvateli. Není se čemu divit, životní úroveň v zemích Skandinávie totiž zařazujeme mezi nejlepší dlouhodobě. Za skokana v negativním směru (tedy směrem dolů) můžeme označit Spojené státy americké, které získaly pro rok 2025 nejnižší umístění ve své historii (24. příčku). Dříve obvykle figurovaly kolem desátého místa.
Jak si vedlo Česko?
Životní úroveň v Česku rozhodně nemůžeme považovat za špatnou. Vzhledem k naší nátuře se dá s nadsázkou říci že ji vnímáme podle toho, kdo zrovna vládne. Doma u televize, nebo s přáteli u hospodského stolu, jsme rozhodně spokojenější v období, kdy je premiérem náš oblíbenec. Pokud se mu zrovna nedaří, máme ve zvyku reptat a nadávat. Momentální politická nálada ale nic nezmění na faktu, že Česká republika patří k těm s nejlepší sítí veřejné dopravy (vezměme si například Prahu či Ostravu). Vysoké příčky bychom obsadili i v hodnocení zdravotnictví, kde se naše nemocnice a lékaři často řadí k evropské špičce. Česko se také pravidelně umisťuje výborně v hodnocení bezpečnosti, na rozdíl od západních mocností. Zapomenout nesmíme ani na fungující sociální systém a nízkou nezaměstnanost. Není tak divu, že jsme v hodnocení nejšťastnějších zemí obsadili umístění v první dvacítce.
Mezi úspěchy patří také to, že jsme porazili země, jako je Itálie, nebo Španělsko. A to nemáme přístup k moři.
Žebříček zemí dle pořadí
1. Finsko
2. Dánsko
3. Island
4. Švédsko
5. Nizozemsko
6. Kostarika
7. Norsko
8. Izrael
9. Lucembursko
10. Mexiko
11. Austrálie
12. Nový Zéland
13. Švýcarsko
14. Belgie
15. Irsko
16. Litva
17. Rakousko
18. Kanada
19. Slovinsko
20. Česká republika
Na opačném pólu žebříčku se umístily státy, kde byste nejspíše dlouhodobě žít nechtěli. Potýkají se se špatnou ekonomickou, politickou či sociální situací a patří mezi ně Afghánistán (147. místo), společně se Sierrou Leone (146.), Libanonem (145.), Malawi (144.) a Zimbabwe (143.).
Překvapilo vás v něčem pořadí a kam byste umístili Českou republiku vy?