V 7 z 10 domácností se nachází tento neviditelný problém. 4 příznaky, které se vás týkají
V domácnosti může nastat spousta problémů, které brání její funkčnosti nebo třeba správnému využití prostoru. Jedním ze zásadních problémů ovšem nebývají spotřebiče nebo nepořádek, ale špatný vzduch, jak se s ním popasovat?
Kvalita vzduchu v domácnosti, tedy interiérové mikroklima, ve kterém se nacházíte velkou část dne, výrazně ovlivňuje váš zdravotní stav. Pokud je vzduch v domácnosti čistý (tedy neobsahuje příliš velké množství prachových částic a dalších škodlivin) a má optimální vlhkost, pravděpodobně se vám bude velmi dobře dýchat a budete se cítit dobře. V opačném případě se však mohou postupně začít objevovat zdravotní problémy, které mohou vést až k závažným onemocněním. Jak tedy docílit toho, aby byl vzduch ve vaší domácnosti zdravý, a co způsobuje jeho závadnost?
Jak se v domácnosti kazí vzduch
Nízká kvalita vzduchu v domácnosti bývá zapříčiněna hned několika faktory. Patří mezi ně zejména zvýšená vlhkost, která může být dána nesprávnou skladbou obvodové či stropní a střešní konstrukce nebo jejich poškozením, ale také způsobem, jakým je v domácnosti obecně hospodařeno s vodou. Pokud se vlhkost z místností, kde se generuje (zpravidla kuchyň a koupelna) pravidelně neodvětrává, má tendence usazovat se v ostatních místnostech a způsobovat navlhání zdí a tvorbu plísní. Zbavit se již rozmnožené plísně je pak náročné a její spory mohou velmi nepříjemným způsobem působit na váš zdravotní stav. Obvykle je potřeba použít účinnou dezinfekci. Kromě vlhkosti mohou kvalitu vzduchu ovlivnit také další faktory, například roční období. To, jaký vliv bude mít na váš organismus, se dozvíte v následujícím videu.
Co všechno může vzduch znečistit
Základním pravidlem, které má vzduch v domácnosti udržet na požadované kvalitativní úrovni, je pravidelné větrání, To by mělo probíhat každá den a ideálně několikrát (moderní odvětrávací systémy k tomuto účelu využívají automatická řešení. Nemáte-li v domácnosti tento typ vybavení, měli byste alespoň jednou za čas otevřít okno, aby se v místnostech vyměnil vzduch a změnil se poměr nežádoucích částic, především prach, ale také organických sloučenin mikroskopického rozměru, které se do něj dostávají ze sprejů, svíček apod. Kromě nich se pak ve vzduchu v domácnosti tradičně nacházejí částečky nečistot, ale také bakterie apod. Velký problém pak znamenají částice menší než PM2,5, které se snadněji dostávají do těla člověka a výrazně jej ohrožují.
Jak se špatná kvalita vzduchu v domácnosti projevuje
Nekvalitní vzduch v domácnosti obvykle jen tak nepoznáte (tedy pokud se nejedná o zmíněnou zvýšenou vlhkost, která způsobuje mapy plísní obvykle jasně viditelné). Poznáte ji prostřednictvím specifických příznaků, které budete pozorovat sami na sobě – jedná se především o zvýšenou únavu, častější infekty nosohltanu, ztrátu energie a popudlivější náladu a samozřejmě bolesti hlavy. Špatný vzduch v domácnosti lze řešit několika způsoby (po odstranění plísní), první z nich je pravidelné větrání, které ale nemusí být vždy možné. Intenzivnější by mělo být v zimě, kdy se kvalita vzduchu zhoršuje, pokud ale žijete ve městě, je lepší pořídit si spotřebič, který bude vzduch čistit na základě nastaveného režimu.