Vědci jsou překvapeni. Češi mají blízko k metodě, která může prodloužit život o roky

Vědci jsou překvapeni. Češi mají blízko k metodě, která může prodloužit život o roky

Foto: HayDmitriy / Depositphotos

Publikováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Rakovina patří k nejobávanějším chorobám a bohužel i nejčastějším příčinám úmrtí. I když za poslední roky učinili vědci v léčbě rakoviny velké pokroky, stále se jedná o velkého strašáka. Každý nový objev je tak velmi vítaný.

Obsah článku
  1. Senzační objev českých vědců
  2. Přiblížili jsme se léčbě rakoviny?

Senzační objev českých vědců

Výsledky výzkumu týmu vědců z Biotechnologického ústavu Akademie věd odhalily zajímavou souvislost mezi dvaceti různými typy nádorových onemocnění. I když se jedná o dvě desítky různých národů, zdá se, že jednu věc mají společnou. U všech totiž funguje proces zvaný horizontální mitochondriální transfer (HMT). Jedná se o proces, v jehož rámci se mitochondrie přesouvají mezi jednotlivými buňkami. Mitochondrie jsou přitom útvary, které v buňce fungují jako zdroj energie, kterou produkují určité biochemické pochody. 

Zmíněná studie ukazuje, že proces HMT je integrální součástí každého studovaného nádorového bujení. Jde vlastně o to, že nádorové buňky si stahují mitochondrie z okolí, což je samotné posiluje a imunitu organismu naopak oslabuje. Co je ale ještě zajímavější, je fakt, že zdravé buňky se umí bránit, a dokáží si vzít své mitochondrie zpět. Mezi zdravou tkání a nádorem tak probíhá jakýsi souboj.

Přiblížili jsme se léčbě rakoviny?

Logicky se proto nabízí myšlenka, zda by nebylo možné zdravé buňky v tomto souboji podpořit ve snaze obrat buňky nádorové o mitochondrie a tím pádem nádor zahubit. Díky objevu českých vědců se tak otevírá šance na to, že budeme schopni využít popsaného procesu pro léčbu nádorových onemocnění a tím zachránit tisíce životů a dát lidem s děsivou diagnózou rakoviny roky života navíc. 

Objev je samozřejmě produktem základního výzkumu a k jeho využití v klinické praxi vede ještě dlouhá cesta. I tak je ale každý takovýto krok vpřed nesmírně cenný a přibližuje nás okamžiku, kdy se z rakoviny stane snadno léčitelné onemocnění. Fakt, že k tomuto procesu přispěli významnou měrou právě čeští vědci je potom stejně tak potěšující. 

Původní výzkum prezentovali čeští vědci v časopise Cancer Cell, což je jeden z nejprestižnějších oborových odborných časopisů. I na pracovišti Biotechnologického ústavu AV ČR bude samozřejmě výzkum pokračovat ve snaze o další prohloubení našich znalostí o procesech, které mají tak zásadní vliv na lidské zdraví a životy.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama