Za co si v Česku můžete vydělat neuvěřitelné částky – a za co musíte tvrdě dřít?
Asi každý z Čechů má nějaký vysněný, nebo v lepším případě cílový, plat. Ten mnohdy převyšuje výše padesáti, sta nebo i více tisíc korun za měsíc. Které profese u nás se mají nejlépe? A kde musíte tvrdě dřít, abyste se uživili?
Na neuvěřitelné částky si přijdete i v České republice
Asi první, co si představím po vyslovení sousloví „neuvěřitelný plat“, je vrcholový manažer. Pokud se budeme bavit o platech ředitelů největších televizních stanic či institucí, nejspíše se nám protočí panenky. Takový ředitel České televize si přijde na bezmála 300 000 Kč měsíčně. Součástí smlouvy jsou samozřejmě i odměny, roční bonus tak může dosáhnout výše téměř tří milionů korun! Ředitel instituce ČEZ si zase přijde na bezmála 35 milionů korun ročně. O platech šéfů největších soukromých firem se můžeme jen dohadovat, velmi pravděpodobně budou ale ještě větší.
Velmi pěkné částky si měsíčně vydělávají i soudci, dobří právníci nebo primáři a přednostové nemocničních oddělení. Na vyšší výdělky si může „sáhnout“ i šikovný OSVČ, ve většině případů za tím stojí tvrdá práce – tím ale určitě nechceme a nebudeme snižovat náročnost žádné ze dnes uváděných profesí, které dřou mnohdy už při dlouhém a náročném studiu.
A jaké jsou nejlépe placené pozice u nás?
- Vrcholoví manažeři
- Prezident, premiér a vrcholoví politici
- Řídící letového provozu a piloti letadel
- Právníci a soudci
- Ředitelé nemocnic, přednostové klinik a vedoucí lékaři
- IT pracovníci (dle zkušeností a praxe)
- Úspěšní finanční a hypoteční makléři
Na práci snů může přejít každý
Kdo znás někdy nesnil o pohádkovém platu nebo alespoň životu, kdy by se nemusel ohlížet za každou korunou? A víte, že na takový plat můžete dosáhnout i vy? Výhodu zde mají především ti z nás, kteří bydlí u hranic s Německem. Pokud se naučí alespoň základně jazyk, mohou si vydělat za stejnou práci řádově více. Stačí k tomu jen dobré dopravní spojení či automobil pro dojíždění do nejbližších měst sousední země.
Ještě zajímavější jsou obory, které nabízí pohádkové výplaty a nedostatek pracovníků, nebo hvězdnou budoucnost. Může se jednat o obory vázané na umělou inteligenci nebo programování, na což lze absolvovat rekvalifikační kurzy. Nedostatek pracovníků je také v oboru řízení letového provozu či v armádě. Speciálně řídící letového provozu si přijde na plat, jako manažer a stát se jím může téměř kdokoli z nás. Je ale třeba projít velmi náročným výběrovým řízením a ještě náročnějším výcvikem. Nezbytná je také skvělá angličtina. Je to ale ta pracovní pozice, na kterou nemusíte osm let studovat a mít dlouhou praxi, jako například soudce či lékař. O pozici řídícího letového provozu se více dozvíte zde.
Tvrdá dřina a ke snovému výdělku daleko
Tvrdou dřinu vidíme denně kolem nás. Desetitisíce až statisíce lidí v Česku vstávají velmi brzy ráno, nebo musí absolvovat noční směny v náročném nepřetržitém provozu. V množství firem a fabrik, které u nás působí, jistě najdeme nemálo těch dobře platících. Mezi nejnáročnější profese patří například doručovatelé, kde někteří dělají za minimální nebo nízké platy. Vstávají velmi brzo, mnohdy ještě v noci. Utěšovat se mohou příplatky za noční a víkendové směny, které celkovou výplatu alespoň částečtě vylepší. Výčet nejhůře placených pozic uvádíme níže.
Které profese patří k těm, kde si na luxusní auto rozhodně nevyděláte?
- Pracovníci úklidu
- Pracovníci odstrahy pod agenturou
- Vrátní
- Řadoví dělníci na stavbách
- Pracovníci agentur ve strojním průmyslu