„Cti naši planetu každý den, aktivita každého se počítá.“ Vzkazy Zuzany Čaputové, papeže, Dalajlámy a Grety na Den Země

Den Země je den věnovaný Zemi. Je to každoroční celosvětová událost konaná 22. dubna, zaměřená na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. Svoji podporu matičce Zemi veřejně vyjadřují jak neznámí pozemšťané, tak velikáni veřejného života. Z jejich tweetů a citací vybíráme.

Poprvé byl Den Země slaven v roce 1970, v současnosti probíhá každoročně ve více než 193 zemích světa a je koordinován organizací Earth Day Network. Svátek je inspirován původními dny Země, které se konaly při oslavách jarní rovnodennosti 21. března, a oslavovaly příchod jara. V moderním pojetí jde o ekologicky motivovaný svátek, upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí.

Poznámka: Anglicky se Den Země řekne Earth Day (Earth – Země, Day – den).

Globální klimatický summit se bude letos konat v odloženém termínu od 1. do 12. listopadu ve skotském Glasgow.

Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenska

„Cti naši planetu každý den, nejen na #WorldEarthDay. Zelená změna je další cestou k řešení klimatické krize, oddělení hospodářského růstu od zhoršování životního prostředí a ochraně našeho přirozeného prostředí. Aktivita každého se počítá.“

Papež František, 266. papež katolické církve

„Pandemie a hospodářská krize nabízejí příležitost prozkoumat náš životní styl, změnit destruktivní návyky a najít udržitelnější způsoby výroby, obchodu a přepravy zboží… Využijme příští rok k trénování vnitřní ekologie, dovolující principu ekologické regenerace formování rozhodnutí, která činíme na každé úrovni… Zboží a produkty Země jsou určeny všem. Čerstvý vzduch, čistá voda a vyvážená strava jsou zásadní pro zdraví a pohodu našich lidí. Pojměme regeneraci Země a univerzální přístup k jejím statkům jako středobod naší post-covidové budoucnosti.”

Dalajláma, duchovní vůdce Tibetu

„V den Země 2021 apeluji na své bratry a sestry po celém světě, aby se podívali na výzvy a příležitosti, které před námi na této modré planetě máme. Zavažme se, že budeme mít pozitivní vliv na životní prostředí Země.”

Greta Thunberg, aktivista v oblasti klimatu a životního prostředí

„Toto je naléhavé upozornění pro širokou veřejnost.“

Carla Hayden, knihovnice Kongresu USA

„Šťastný den Země! „Národ, který ničí svou půdu, ničí sám sebe. Lesy jsou plíce naší země, čistí vzduch a dodávají našim lidem novou sílu.“řekl prezident Franklin D. Roosevelt (32. prezident USA v letech 1933–1945)

Miloš Zeman, prezident ČR

No results for “#EarthDay2021 czech president

Žádné výsledky pro„ # EarthDay2021 český prezident

Zdroj: wikipedie.org, twitter.com, úvodní fotka od Getty Images