Hearst Castle: Megalomanský zámek, kde se hollywoodské hvězdy vrhaly z balkónu

Většina míst na Centrálním pobřeží amerického státu Kalifornie byla pojmenována španělskými kolonizátory, kteří v 18. století hojně obývali tuto jednotvárnou, ale krásnou přímořskou krajinu.

Dnes je tento 483 km dlouhý pás pobřeží Pacifiku přirozenou cestou mezi San Franciskem a Los Angeles. Směrem do vnitrozemí nad vesnicí San Simeon se tyčí naprosto unikátní panství – Hearstův zámek (někdy se překládá jako hrad).

Hearst Castle

V opuštěném prostředí Centrálního pobřeží na kopci pár kilometrů od pobřežní dálnice Highway 1 je tato extravagantní stavba velkým lákadlem pro turisty. Je to bývalé sídlo mediálního magnáta Williama Randolpha Hearsta, vystavěné jako vzpomínka na jeho cesty po Evropě.

9. prosince 2019 – San Simeon / CA / USA – Hearst Castle na vrcholu hory – je národní historická památka a kalifornská historická památka. Fotka od Sundry Photography / Shutterstock

(Evropské) umělecké skvosty

Interiér i exteriér jsou směsicí různých evropských prvků a starožitností (velice výhodně nakoupených po světových válkách, kdy se mnoho evropských zemí ocitlo v zoufalé hospodářské tísni a prodalo mnoho ze svých národních pokladů.). Od roku 1919 téměř třicet let budoval Hearst zámek do pohádkové podoby. Má třicet osm ložnic, venkovní bazén s mramorovým dnem a sochami inspirovanými starověkým Řeckem, vnitřní bazén s balkónkem, z něhož skákaly filmové hvězdy 20. let minulého století, soukromý promítací sál, přezdobené místnosti a haly. Provozoval tu i největší soukromou zoologickou zahradu na světě. Po Hearstově smrti byl zámek převeden na stát Kalifornie z důvodu velkých dluhů majitele a byl prohlášen za státní památku.

Kalifornie, USA, 9. června 2013: Luxusní vnitřní bazén v Hearst Castle. Z balkónku vzadu uprostřed skákaly do vody hollywoodské hvězdy stříbrného plátna při četných večírcích.
Fotka od gnohz / Shutterstock

Hollywoodské hvězdy a politici

Tenkrát se bez pozvání na zámek nešlo dostat. Mezi hvězdy, které tam pobývaly, patřili herci Clark Gable či Charlie Chaplin, stejně jako politici: britský premiér Winston Churchill či americký prezident Calvin Coolidge. Pokud jste měli to štěstí a pozvali vás po telefonu nebo jste obdrželi ručně psaný vzkaz, mohli jste zůstat, jak bylo libo. Pan majitel odcházel a přicházel z průběžné stavby sídla.

„V Hollywoodu bylo staré přísloví, že existují dvě skupiny hvězd: ty, které byly na Hearst Castle, a ty, které říkaly, že byly na Hearst Castle,” řekl webu CNN Travel Jim Allen, bývalý průvodce, který na zámku pracoval 30 let.

Tip pro turisty

V létě je potřeba vstupenky objednat s několikadenním předstihem, protože zájem je obrovský – ročně panství navštíví 700 000 návštěvníků. Prohlídky jsou rozděleny do několika tematických okruhů.

Zdroje: https://edition.cnn.com, https://hearstcastle.org. Úvodní fotka od Joseph Sohm / Shutterstock: Neptunův bazén v Hearst Castle, San Simeon, Central Coast, Kalifornie.