Máte sladký pot? Komáři na vás nejdou. Ale co ostatní? Díky novému repelentu nebude člověk pro komára člověkem

Proč je někdo komáry doslova oblepen a někoho jiného si všimne sotva jeden dvoukřídlý ​​upír? Biologové odhalili odpověď i na tuto otázku.

Vše souvisí s biorepelenční vlastností lidského potu. Zatímco jedni mají pot, který komárům voní a přitahuje je, jiní jsou díky genům vlastníky takového potu, který tento hmyz naopak silně odpuzuje. A komárům nechutnají především lidé páchnoucí „sladkým” potem.

Fotka od Emphyrio z Pixabay 

Nevoním? Nastříkám se / namažu se

Těmito látkami produkujícími sladce ovocný zápach jsou uhlovodíky ketony. Kdo jich má v potu hodně, tomu se komáři vyhnou. Tedy ti, kdo ketonů produkují velké množství, mají menší pravděpodobnost poštípání, uvádí The Telegraph. V opačném případě si ale ochotně pochutnají na krvi. A objev by mohl pomoci při vývoji nových repelentů, které by lidi bez sladkého zápachu pomohly před věčně hladovým hmyzem ochránit.

Fotka od doTTERRA International, LL od Pexels

Nejen proti komárům

První testy s ketonovými repelenty proběhly v Keni a Brazílii, kde komáři přenášejí malárii a žlutou horečku. Výsledky byly velmi uspokojivé a navíc takto sladce „páchnoucí“ lidé odpuzovaly také nepříjemné muchničky a co je ještě důležitější, i klíšťata.

Je to člověk, nebo není?

Doktor James Logan, vědec z výzkumného ústavu Rothamsted Research řekl: „Komáři dokážou detekovat širokou škálu různých chemikálií a signálů, které jim pomohou identifikovat něco jako člověka.“

„Zdá se, že vyšší koncentrace těchto ketonů přiměje komáry, aby si mysleli, že to, co cítí, není člověk. Je možné, že tyto chemikálie nesou zprávu o lidech, kteří je produkují, což je činí pro komáry neatraktivní.“

Fotka od Alex Fox z Pixabay

Tři druhy komárů repelent odradí

„Testovali jsme tyto chemikálie na kůži, abychom zjistili, jak účinné jsou repelenty, a ukázalo se, že jsou účinné proti třem různým druhům komárů.”

Aby dospěl k závěru, Logan ve spolupráci s kolegy z Aberdeenské univerzity analyzoval tělesné pachy produkované panelem dobrovolníků, u nichž bylo zjištěno, že jsou odolné vůči komárům, a porovnal je s tělesnými pachy těch, kteří hmyz přitahovali.

Zdroj: timesofindia.indiatimes.com, úvodní od wayhomestudio z Freepik