Nejkaloričtější druhy ořechů, kterým byste se měli při hubnutí vyhnout

Nejkaloričtější druhy ořechů, kterým byste se měli při hubnutí vyhnout

Foto: AtlasStudio / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Ořechy začaly být čím dál tím populárnější ve zdravé výživě a ve fitness receptech. Není divu, jsou bohaté na živiny, vitamíny, minerální látky a na nenasycené mastné kyseliny tzv. „zdravé tuky“. Zdravé, protože nemají tendenci se ukládat do tukových zásob.

Obsah článku
  1. 1) Makadamové ořechy
  2. 2) Pekanové ořechy
  3. 3) Para ořechy
  4. Jaké druhy ořechů jsou naopak nejméně kalorické?
  5. Nezapomeňte na semínka

Mnoho odborníků a výživových poradců doporučuje právě ořechy jako zdravou a chutnou svačinku při hubnutí. Nadměrné konzumování ořechů ale může mít zcela obrácený efekt. Které ořechy jsou vůbec ty nejkaloričtější? A je dobré je úplně omezit?

1) Makadamové ořechy

Tyto ořechy mají největší obsah tuku ze všech druhů a kalorickou hodnotu větší než 700 kcal na 100 g.  Avšak i přesto jsou cennou součástí stravy, protože mají vysoký obsah vápníku, železa, hořčíku a vitamínů E a B. Pravidelná konzumace makadamových ořechů má prokazatelně pozitivní vliv na zdraví. Vzhledem k tomu, že jsou 100 % bez cholesterolu, pomáhají čistit tepny a snižují riziko koronárních onemocnění. Ale všeho s mírou. Pokud sníte celý sáček těchto oříšků na posezení, je jasné, že to bude mít nechtěné dopady na vaší postavě.

2) Pekanové ořechy

Z hlediska obsahu tuku a kalorické hodnoty jsou pekanové ořechy za makadamovými hned na druhém místě. 100 gramů těchto ořechů vychází na 691 kalorií. I tak se ale jedná o jeden z nejzdravějších ořechů. Obsahují spoustu antioxidantů, vitamínů E, A, kyseliny listové a cenných minerálů. Z hlediska obsahu polyfenolů, které působí proti vzniku mutací způsobujících rakovinu, se jim žádné jiné druhy ořechů nevyrovnají. Když je budete v mírném množství pravidelně konzumovat, budou mít nemalý vliv na podporu vašeho zdraví a organismu.

3) Para ořechy

100g para ořechů má 659 kcal. Pokud si počítáte kalorie, stojí za to si to pamatovat, ale to neznamená, že bychom je měli z naší stravy úplně vyloučit. Doporučená denní dávka by ale neměla ideálně přesáhnout 4 kusy denně. Tento druh ořechů je nejlepší zdroj selenu, který příznivě ovlivňuje obranyschopnost organismu, činnost štítné žlázy a podporuje kvalitu vlasů a nehtů. Krom selenu para ořechy také obsahují hodně vápníku, hořčíku, draslíku, vitaminu E a zdravých mastných kyselin.

Jaké druhy ořechů jsou naopak nejméně kalorické?

Mandle, kešu a pistácie mají přibližně stejnou, poměrně nízkou kalorickou hodnotu, a navíc jejich směs omega 3 mastných kyselin, bílkovin a vlákniny, dává pocit plnosti a reguluje chuť k jídlu. Samozřejmě se nejedná o ty pražené, nebo solené, těm byste se měli vyvarovat. Většinou se totiž praží v mastných olejích a mohou ztratit až polovinu svých živin.

Nezapomeňte na semínka

Semena obsahují všechny látky nezbytné pro vývoj a růst rostliny a díky tomu jsou extrémně výživné. Ať už dýňová, slunečnicová, melounová, nebo lněná, semínka jsou skvělým zdrojem vlákniny, zdravých tuků a mnoha důležitých vitaminů, minerálů a antioxidantů. Navíc, pokud jste alergičtí na některé druhy ořechů, je to skvělá alternativa, jak si některé živiny, které ořechy nabízejí, doplnit.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama