“Nejste chytřejší, jen máte štěstí”: Co si Číňané myslí o Evropanech a jak se na nás dívají?

Záleží vám na tom, co si o vás kdo myslí a jak na vás pohlíží? A co teprve, jak se příslušník jiného národa, nebo dokonce obyvatel dalekého kontinentu, dívá na naše evropské chování, postoje a způsob života? Co na nás oceňuje a naopak se mu na nás nelíbí?

Podívejme se pomocí webu Quora, který umožňuje uživatelům pokládat otázky a přímo na ně také odpovídat, na smýšlení Číňanů o obyvatelích starého kontinentu. Vybíráme pro představu názory dvou mužů:

Madezhi Zhang z Pekingu:

„V zásadě Evropany vnímám pozitivně. Jejich přednosti hodnotím takto:

1. Historie, kultura, umění

Čína i východní Asie jsou hodně ovlivněny čínskou kulturou. Evropa je však úplně jiný svět. Většina Číňanů se zajímá o evropskou historii a kulturu, také o umění, jako je malba, architektura a literatura.

2.  Věda, technologie

Evropa je domovem moderních věd a stále je jedním z lídrů v oblasti nových technologií. Evropské výrobky jsou také považovány za vysoce kvalitní. Číňané si myslí, že Evropa je jedním z nejlepších míst ke studiu. Ano, Číňané si myslí, že Amerika je lepší, ale USA jsou ve skutečnosti další zemí evropského typu.

3. Krásní lidé

Číňané jsou zvyklí vidět bílou/světlou pleť jako krásnou (nejde o rasismus, důvodem je, že Číňané se mohou opálit, nebo se chránit před sluncem; takže farmáři nebo chudí lidé jsou tmavší než bohatí lidé, kteří nemají potřebu pracovat venku). Starověká společnost považuje bílou/světlou pleť (rasu) za bohatou a ušlechtilou.

Typický Evropan je vysoký bílý muž/žena s blond vlasy a modrýma očima. Většina Číňanů považuje bílé lidi za hezké. Ostatně odlišný rys obličeje od jiného etnika je vždy atraktivnější (totéž se děje u bílého muže a jeho obsese asijskými ženami – tzv. „žlutá zimnice“).

Typický Evropan pro Číňana je blond s modrýma očima.
Fotka od wavebreakmedia / Shutterstock

4. Dobrá turistická destinace

Evropa je pro Číňany dobré místo na cestování. Jedním z důvodů jsou dostupné lesy, hory, kostely, hrady a Středozemní moře. Dalším důvodem je vyspělý turistický průmysl.

Jako negativa Evropanů vidí:

1. Kolonialismus

Evropa je také vlastí kolonialismu. Evropané přinesli smrt a zkázu do celého světa. Čína byla jednou z obětí. Nyní Evropa není tak silná jako dříve, ale vzpomínka na kolonialismus nevybledne.

2. Špatné chování

Návštěvníci z Evropy nebo jiných kavkazských (europoidní, bílá rasa – pozn.) zemí, jako jsou USA nebo Austrálie, se v Číně nechovají správně, zejména mladí lidé. Číňané nedokážou rozlišit, ze které země pocházejí, ale kavkazská vždy znamená evropská (ve skutečnosti stereotyp).

3. Bezpečnost

Stále více špatných zpráv z Evropy nutí Číňany přemýšlet o bezpečnosti v Evropě.“

Subra Han (pobýval také v Malajsii a Francii):

„V dávných dobách, kdy to byla Říše středu, Číňané nazývali Evropana „zrzounem“. Dnes vidí Evropany jako zdroj svých minulých problémů, např. století ponížení a opiové války. Používání střelného prachu nebo organizovaného násilí si většina Číňanů stále pamatuje, ale obyvatelé Západu už zapomněli. Číňané si nemyslí, že Evropané jsou chytřejší, jen že mají štěstí.“

Zdroj: www.quora.com, úvodní fotka od ESB Professional / Shutterstock: Mladý Asiat s vlajkou Evropské unie