Tikající bomba na Temži: Její výbuch může způsobit tsunami

20. srpna 1944 v ústí Temže narazila americká loď SS Richard Montgomery na mělčinu. Vezla velké množství výbušnin, které měly nalézt uplatnění na bojištích druhé světové války. Plavidlo se nepodařilo zachránit, rozlomilo se a potopilo.

Do dnešního dne zůstává vrak lodi na místě, kde našel svou zkázu. Leží v mělkých vodách asi dva kilometry od města Sheerness a obklopují ho bóje s nápisy „Pozor! Nevybuchlá munice!”, napsal v prosinci The Telegraph.

Čekání s šesti tunami smrti

Loď byla pojmenována podle irského vojáka, který zahynul v Americké válce za nezávislost. Plavila se z Filadelfie a na její palubě se nacházelo šest tisíc tun munice. V ústí Temže čekala na bitevní lodě, které jí měly poskytnout bezpečný doprovod k francouzským břehům.

Proud ji ale začal unášet směrem k mělké vodě, zatímco kapitán spal. Z neznámých důvodů první důstojník na pohyb lodi nezareagoval a ta narazila na mělčinu. Posádka se zachránila, náklad však zůstal na palubě. Odhaduje se, že v moři dodnes leží až devět tisíc bomb a přestože se část z munice podařilo včas odvézt, 1400 tun TNT zde zbylo.

Potopenou válečnou loď v řece Temži s výbušninami na palubě má rozebrat Royal Navy. Loď SS Richard Montgomery by mohla způsobit „hromadné škody a ztráty na životech“, zjistilo se při nejnovějším ohledání, napsal The Telegraph. Zdroj: www.twitter.com

Některé analýzy uvádějí, že pokud by došlo k explozi, trosky by létaly do vzdálenosti tří kilometrů a nahoru po proudu Temže by se valila menší tsunami. Tlaková vlna by také poškodila stovky budov na pobřeží. Naštěstí je pravděpodobnost, že k výbuchu dojde, velmi nízká.

Přesto odborníci zůstávají ostražití. Vrak se totiž nachází v blízkosti rušných obchodních tras, a přestože je kolem něj uzavřena zóna o průměru 800 metrů, během posledních desetiletí zde došlo až k 22 nebezpečným incidentům, kdy se jiné lodě přiblížily těsně k vraku.

Odborníci na zneškodňování bomb vyškolení v podvodních demolicích dostali za úkol zabezpečit loď SS Richard Montgomery.
Poslední průzkum varoval, že jakékoli další zhoršování stavu lodi by mohlo “spustit nevybuchlou munici”, napsal The Telegraph.
Zdroj: www.twitter.com

Po zkušenosti je likvidace obtížná

Jedinou možností, jak s jistotou předejít náhodné explozi, je vytáhnout výbušniny z vraku lodi. Úřady se však na něco podobného boje dát pokyn. Vycházejí totiž z incidentu, který se odehrál v roce 1967. Při snaze o likvidaci munice na polské lodi Kielce v Lamanšském průlivu totiž došlo k výbuchu, který zanechal v mořském dně sedm metrů hluboký kráter. V okruhu několika kilometrů také zaznamenaly otřesy, které se rovnaly zemětřesení o síle 4,5 stupně Richterovy škály. Kielce navíc ležela mnohem dále od pobřeží, než je tomu u SS Richard Montgomery.

Pokud se tedy budete někdy pohybovat v okolí ústí Temže, dávejte si pozor.

Zdroje: www.telegraph.co.uk, cs.frwiki.wiki. Úvodní fotka od Marti Bug Catcher / Shutterstock: Foto-manipulace představující obří vlnu tsunami blížící se k velkoměstu.