Zločinci z ciziny se chtějí usazovat v Česku, vloni jejich počet vzrostl. Jinak u nás legálně pobývá čím dál více cizinců

V minulém roce rostl počet cizinců z kriminálního prostředí, kteří se snažili usadit v České republice. Šlo hlavně o lidi z rusky mluvících komunit. Podle statistik obecně ke konci loňského roku v České republice legálně pobývalo 634.790 cizinců, o zhruba 39 tisíc více než na konci roku 2019.

Podsvětí se tu líbí

Podle serveru Radio Prague International mají kriminální živly z jiných zemí světa stále větší zájem se zabydlet v naší zemi. Zájem byl především o členy rusky mluvících komunit. U jiných, například asijských komunit, zájem o pobyt v české kotlině spíše stagnoval. Vyplývá to z výroční zprávy Národní centrály proti organizovanému zločinu za rok 2020.

 Fotka od un-perfekt z Pixabay 

Za účelem sňatku či práce

Cizinci se snaží usadit například přes účelové manželství nebo poskytovatele fiktivního zaměstnání. Podle zprávy se organizovaný zločin v Česku zaměřuje hlavně na nelegální migraci a obchod s lidmi.

Také legálních pobytů přibylo

Ke konci loňského roku v České republice legálně pobývalo 634.790 cizinců, o zhruba 39 tisíc více než na konci roku 2019. Vyplývá to ze zprávy ministerstva vnitra o migraci a integraci cizinců za rok 2020.

Vedou Ukrajinci, Slováci a Vietnamci

Nejčastěji žili loni v Česku podle vnitra občané Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu, dohromady tvořili více než polovinu legálně pobývajících cizinců. Mezi cizinci s povoleným pobytem převažovali loni ti, kteří měli povolený pobyt přechodný, celkem jich bylo 325.182. Zbytku byl udělen trvalý pobyt.

Fotka od  Anna Tarazevich z Pexels

I letos přibývají cizinci

Počet cizinců v Česku stoupá i v letošním roce, k 30. červnu jich bylo evidováno 668.238.

Ale rostou i počty nelegálních pobytů či migrací

Loni také výrazně narostl počet lidí zajištěných při nelegální migraci, přibylo jich o čtvrtinu na 7093. Většina, konkrétně 6645 lidí, byla zadržena při nelegálním pobytu, zbytek pak při nelegální migraci přes vnější schengenskou hranici. 

Fotka od  Marcelo Renda z Pexels

Nejsme cílovou zemí migrantů

Nadále však podle ministerstva vnitra platí, že u tranzitní migrace nebývá ČR cílovou zemí, lidé v těchto případech směřují spíše do Německa a jiných států západní a severní Evropy. V letošním roce se zatím počet zadržených lidí při nelegální migraci také zvyšuje, k poslednímu červnu jich bylo evidováno 5430, v porovnání se stejným obdobím v loňském roce jde o více než dvěstěprocentní nárůst.

Naopak mezinárodní ochranu vyžaduje méně lidí

V roce 2020 žádalo méně lidí o mezinárodní ochranu, oproti předloňskému roku šlo o téměř čtyřicetiprocentní pokles na 1164 žadatelů. Nejčastěji to byli opět občané Ukrajiny, následovaní státními příslušníky Gruzie, Běloruska a Vietnamu.

Zdroj: english.radio.cz, úvodní fotka od  Ashby C Sorensen z Pixabay