Na těchto 5 míst v Praze by turisté raději neměli chodit. I místní se jim vyhýbají
Praha je nádherná, ale ne všechno zde je takové, jaké byste očekávali. Tady jsou tipy na místa, kam byste jako turisté rozhodně chodit neměli.
Noční Václavské náměstí: Když se z noční zábavy stane past
Václavák přes den žije obchodem, historií i turisty. Ale po setmění se jeho atmosféra mění. Přichází noční život a s ním i možné potíže. Podél chodníků operují podomní naháněči do pochybných barů, ceny v některých podnicích hraničí s loupeží a sem tam se objeví opilá skupina, která nezná míru. Noční život v Praze má svá pravidla a ani turista by neměl vyhledávat rizika. A to nejen na Václaváku.
Hlavní nádraží a okolní Sherwood: Když nechcete šlápnout na jehlu
Sherwood – neoficiální název zeleného pásu mezi Hlavním nádražím a Vrchlického sady je místo, kterému se mnozí místní vyhýbají obloukem. A turisté by měli taky. A jaký je běžný obrázek? Špína, neklidné prostředí, odhozené injekční stříkačky a lidé bez domova, často pod vlivem. Kapsáři si tu vybírají snadné cíle, tedy nepozorné návštěvníky, kteří se právě rozkoukávají z vlaku. Nutno dodat, že oblast Vrchlického sadů i samotného nádraží je pod pravidelným dohledem policie, a situace se pomalu zlepšuje. Přesto stále nejde o místo, kde byste chtěli ztrácet čas.
Pařížská ulice: Krása, která se prodraží
Toto místo určitě nebude z těch, kde byste se měli bát o život. Mezi butiky Chanelu, Louis Vuittonu nebo Cartiera proudí turisté, kteří si myslí, že za rohem najdou suvenýr za pár korun. Nenajdou. Pařížská je výkladní skříň luxusu a ceny jsou tomu odpovídající. Vyhněte se jí, pokud nechcete zaplakat nad utraceným rozdiným rozpočtem.
Nezávislí taxikáři? Raději ne
Už od devadesátek mají pražští taxikáři nevalnou pověst. Dnes se situace trochu zlepšila, ale ne všude. Hlavně v centru. U nádraží, na Staroměstském náměstí nebo u Karlova mostu stále čekají „lovci turistů“, kteří účtují několikanásobek běžné sazby.
Místo toho použijte aplikace jako Bolt, Uber nebo Liftago. Ani klasické taxi nemusí být špatné, ale je vhodné zvážit ověřené společnosti a vozidlo objednat předem s přesně určenou cenou. Pokud už musíte naskočit na ulici, vždy si domluvte cenu předem a zkontrolujte zapnutý taxametr. V případě pochybností, či dokonce konfliktů, existuje u pražské městské policie oddnělení „taxi tým“, které můžete na místo přivolat.
Výměna peněz? Raději s rozumem
Dalšími místy, kam byste rozhodně neměli zavítat, jsou neověřené a podvodné směnárny. Je jich plno, především pak v centru. Taková směnárna vám na vývěsce ukáže výhodný kurz, ale drobným písmem uvede, že platí jen při výměně nad 1000 eur. Jinde si zase účtují směšné poplatky.
Mezi největší bojovníky proti podvodům a pastem na turisty se řadí známý youtuber Janek Rubeš. Ve videu níže se můžete dozvědět o dalších a velmi konkrétních pastech, které na vás i zahraniční turisty v Praze čekají.
Možná ještě horší než podvodné místo směny peněz, jsou ruličkáři. Ti vám nabídnou „lepší kurz“ na ulici a podstrčí vám balíček bezcenných bankovek, většinou běloruských rublů, které běžný zahraniční turista nerozpozná. Jaké je tedy řešení? Využívejte pouze ověřené směnárny nebo jednoduše plaťte kartou. V Česku to není problém téměř nikde.
Praha je nádherná, ale jako každé město má i ona své problémy. Pokud se jim chcete vyhnout, není potřeba panikařit, stačí být informovaný. Držte se osvědčených míst, dávejte pozor na peněženku, nevěřte na pohádky „na ulici“ a vaše návštěva bude přesně taková, jaká má být – nezapomenutelná a bez zbytečných potíží.