Přírodní divy, které Češi přecházejí, ale zahraniční návštěvníci je touží objevovat

Přírodní divy, které Češi přecházejí, ale zahraniční návštěvníci je touží objevovat

Foto: tillottama / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Kdo je milovníkem skal s jejími vodopády a překrásnými výhledy do krajiny, rozhodně by neměl vynechat komplex Adršpašsko-teplických skal. Nádherné skalní útvary vám učarují.

Obsah článku
  1. Adršpašské skály
  2. Zajímavosti
  3. Historie
  4. Teplické skály
  5. Jak vypadá skalní město?
  6. Zajímavosti
  7. Stezka ve skalním městě
  8. Ochrana přírody - CHKO Broumovsko

Adršpašské skály

Adršpašské skály jsou menší součástí skalního komplexu. Skály jsou tvořeny kvádrovými pískovci. Na jejich podobě se odrazily saxonské horotvorné pohyby a přírodní živly s povětrnostními podmínkami jako jsou voda, mráz a vítr. V komplexu naleznete množství kaňonů a soutěsek.

Zajímavosti

Při procházce v Adršpašských skalách vás uchvátí nevyšší věž Milenci, která sahá až do výšky 81,4 metrů. Zároveň zde můžete obdivovat sílu Velkého vodopádu, který padá ze 16 metrů. A útulně si budete připadat, když budete procházet úzkou uličkou o 50 centimetrech a narazíte na jezírko s křišťálově čistou vodou.

Historie

Odhad stáří skalního města je úctyhodných 89 miliónů let? Kdysi bylo celé na dně pravěkého moře. Voda má významný podíl na dnešní podobě skalního města. V době mladších prvohor zde vznikla propadlina, do které se ukládaly nánosy z moře a řek. Moře postupem několika dalších let ustoupilo. Souš se vlivem pohybů zemské kůry vyzdvihovala a rozrušovala. V období mladších druhohor se moře znovu vrátilo a ukládalo na svém dnu písky a vápnité jíly. Jejich vahou a chemickými procesy se volná zrnka písku spojila v horninu, kterou známe jako pískovec.

Teplické skály

Teplické skály jsou v Polické vrchovině. Od těch Adršpašských skal je oddělena Vlčí roklí. Tato oblast byla neprostupná, znali ji jen lovci a lapkové se zde schovávali, když byli pronásledováni. V 17. a 18. století se v tomto kraji scházeli čeští bratři k tajným bohoslužbám.

Jak vypadá skalní město?

Toto skalní město je proslulé divokým skalním labyrintem, vysokými skalními útvary, rozsáhlými masivy a krásnou přírodou.

Zajímavosti

V rámci úchvatných skalních útvarů zde můžete obdivovat vyhlídku ze zříceniny hradu Střmen, chatu u Skalní nevěsty, Sibiř – zde možná uvidíte sníh i v létě a samo sebou nádherné skalní útvary s názvy jako jsou Lední medvěd, Golem, Řeznická sekyra, Krakonošovo párátko, Sfinga nebo Pes Filipes.

Stezka ve skalním městě

Rozhodně neprohloupíte, když se vydáte stezkou ve skalním městě. Po značených cestách zamiřte ke Skalní bráně, na Velké a Malé chrámové náměstí, Skalní náměstí, ke Skalnímu dómu a Římskému divadlu, do Anenského údolí, do ponurého Podsvětí a do chladné rokle s charakteristickým názvem Sibiř. Zříceninu hradu Střmen objevíte ve skalách. Hrad pochází ze 14. století pány ze Skalice. Labyrint Bludiště a nejvyšší vrch Čáp se těší velké oblibě.

Ochrana přírody - CHKO Broumovsko

Lokalita Adršpaško-teplických skal je domovem pro mnoho vzácných a ohrožených živočichů a rostlin. Ochrana přírody je na prvním místě. Z tohoto důvodu spadá do CHKO Broumovsko od roku 1991. Při návštěvě tohoto překrásného skalního komplexu je nutné dodržovat pravidla ochrany, aby se ráz krajiny zachoval a stále byl útočištěm pro vzácné a ohrožené druhy zvířat a rostlin.

Reklama
Reklama