Tato „nabombená“ lyžařská velmoc má nekonečné zdroje zábavy a dva prince. Jedním z nich je Emmanuel Macron
Tato zemička, která je na velkých mapách sotva vidět, vynaložila obrovské úsilí a hromadu financí, aby se lyžování, kromě mnoha dalších lákadel, stalo jednou ze silných stránek zdejšího turismu. V poslední dekádě o sobě hodně informovala, aby se dostala do povědomí po celé Evropě. A vyplatilo se. Andorra čili Andorrské království zažívá boom, nejen ten turistický.
Andorra se v posledních letech stala jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů, a to díky kombinaci přírodních krás, kulturních akcí, sportovních soutěží a výhodného daňového režimu. Tato malebná země, ukrytá v srdci Pyrenejí, je s rozlohou 468 km2 šestým nejmenším suverénním státem v Evropě. Láká návštěvníky svou působivou horskou krajinou, která nabízí nejen dechberoucí scenérie, ale i ideální podmínky pro milovníky přírody a dobrodružných sportů po celý rok, uvádí andorrský web PSF.
Andorra zažívá impozantní nárůst cestovního ruchu, ročně ji navštíví přibližně 8 milionů návštěvníků. Tato rostoucí popularita nabízí nejen výhody pro odvětví cestovního ruchu, ale otevírá také nové příležitosti pro ty, kteří uvažují o přestěhování svého bydliště a zahájení ekonomické činnosti spojené s cestovním ruchem – o tom budeme podrobněji psát v některém z našich dalších článků.
Podívejme se na příklad regionu Grandvalira, kam patří tzv. Grandvalira Resorts Andorra s více než 300 kilometry sjezdovek. Spojuje tři lyžařská střediska: Ordino Arcalís, Pal Arinsal a Grandvalira a umožňuje lyžování v celé Andoře na jediný skipas. Region investoval od svého vzniku minimálně 130 milionů eur a vláda přispívá ročně 4 miliony eur. Od roku 2013 rostl počet zimních turistů o šest procent za rok. „A tato strategie se vyplatila. Turistika tvoří 25 procent hrubého národního produktu, je důležitější než finance. A jde hlavně o zimní turistiku,“ vysvětlil tehdejší andorrský ministr pro cestovní ruch Francesc Camp.
Na výběr je nepřeberné množství kouzelných zážitků od projížděk s psím spřežením přes výlety na sněžných skútrech až po lety helikoptérou.
Andorra zažívá impozantní nárůst cestovního ruchu, ročně ji navštíví podle údajů ze začátku letošního roku přibližně 8 milionů návštěvníků. Rostoucí popularita nabízí nejen výhody pro obor cestovního ruchu, ale otevírá také nové příležitosti pro ty, kteří uvažují o přestěhování svého bydliště a zahájení ekonomické činnosti spojené s cestovním ruchem – o tom budeme podrobněji psát v některém z našich dalších článků.
V zimních měsících se Andorra mění v ráj pro lyžaře, kteří si mohou užít moderní lyžařská střediska s vynikajícím vybavením a ideální sněhovou pokrývkou. Kromě toho se země pyšní i významnými sportovními událostmi, jako je Světový pohár v alpském lyžování, které přitahují sportovní fanoušky z celého světa. Na kulturní scéně se Andorra rovněž neztratí, a to díky akcím, jako je Mezinárodní jazzový festival, který nabízí unikátní zážitky pro všechny milovníky hudby.
Dalším faktorem, který přispívá k neuvěřitelnému nárůstu turistů, je výhodný daňový režim, který činí Andorru ideálním místem pro atraktivní nákupy. Mnozí návštěvníci příjíždějí nejen za přírodními krásami a sportovním vyžitím, ale také za výhodným shoppingem, který je v tomto malém státě velmi atraktivní.
„Co-prince" neboli spolukníže
Přestože Andorra není členem Evropské unie, používá od roku 2002 euro jako svou de facto primární měnu. V červenci 2011 uzavřela mini zemička s EU měnovou dohodu, na jejímž základě se euro stalo její oficiální měnou, ačkoli andorrské vládě nebyla udělena pravomoc vydávat vlastní eurobankovky.
Andorrská knížata jsou společnou hlavou státu Andorrského knížectví ležícího mezi Francií a Španělskem. Bylo založeno v roce 1278 smlouvou mezi biskupem z Urgellu a hrabětem z Foix a toto jedinečné diarchické uspořádání přetrvalo přes středověk až do současnosti. V současné době jsou biskup z Urgellu (Joan Enric Vives i Sicília) a prezident Francie (Emmanuel Macron) spoluknížaty Andorry poté, co hrabě z Foix převedl své nároky na francouzskou korunu a následně na hlavu státu Francouzské republiky. Každý ze spoluknížat jmenuje svého osobního zástupce. Biskupského spoluknížete v současnosti zastupuje Josep Maria Mauri a francouzského spoluknížete Patrick Strzoda.
Andorra tedy provozuje jedinečné ko-knížectví řízené dvěma princi (knížaty): demokraticky zvoleným francouzským prezidentem a španělským biskupem z Urgell. Zatímco role těchto spoluknížat jsou převážně ceremoniální a nezahrnují žádnou skutečnou výkonnou moc, vyžadují společnou autoritu pro významná rozhodnutí, podobně jako ceremoniální monarchie.