Pravidelný běh v chladném počasí pomůže zvýšit vytrvalost až o několik procent. Nesmí ale mrznout
Pravidelný rekreační běh je prospěšným kardio cvičením. Aktivuje imunitní systém člověka a zvyšuje kondici, díky němu se hubne. Pokud se nejedná o velké mrazy, pravidelný běh v chladném počasí dokáže zvýšit vytrvalost až o několik procent.
„Tělo musí totiž vynaložit větší energii, aby si vytvořilo teplo, je to lepší i na redukci hmotnosti,“ řekl tiskové agentuře TASR odborník na fitness a stravování Milan Ivanka. Běhu je však podle něj třeba rozumět, jen tak dokáže člověku přinést požadované výsledky, uvádí web Teraz.sk.
Rozhýbat tělo před tréninkem je základ
Při běhání v zimě je třeba se rozcvičit v teplé místnosti, svaly se musí rozehřát, důležitý je strečink. Po doběhu v chladu není podle Ivanky dobré dát si hned horkou sprchu, teplotní výkyvy špatně působí na organismus.
Oblečení proti chladu i potu
Do chladu radí obléct si tři vrstvy, a to přiléhavé termo prádlo, druhou vrstvu, která udržuje teplo v těle a třetí, která chrání před větrem, sněhem či deštěm. „Není dobré obléknout si bavlněné věci, zadržují pot, člověk je ve vlhku a může nachladit,“ upozornil Ivanka.
Pdrážky musí být hrubé, při kluzkém terénu může pomoci trailová obuv. V zimě není praktické běhat ve volných teplácích, které podfukují, hrozí křeče či nachlazení. Sáhnout lze po elastickém materiálu. Kvalitní čepice je při nízkých teplotách podle Ivanky samozřejmostí. Když je venku minus 11 či minus 12 stupňů, už by radil neběhat, svaly mohou být strnulé a ztuhlé.
Bez tekutin to nepůjde
Při běhu je třeba myslet na pitný režim, a to i v zimě. Tekutiny (zhruba jako teplota těla) je ideální přijímat pravidelně po menších dávkách. Prvořadá by měla být voda, iontové nápoje slouží k doplnění minerálů a energie. Při pravidelném běhání doporučuje Ivanka pít i pět litrů vody. „Voda sama o sobě je základ, ale zejména při bězích na delší vzdálenosti je důležité, abyste i něco snědli,“ poradil.
Podpora vytrvalosti stravou a vitamíny
Běžcům doporučuje jíst banány a citrusy, mají lepší funkci zadržovat vodu. Ze zeleniny by si vybral hlavně ředkvičku nebo ledový salát, protože jsou lehké na žaludek a osvěžující. V zimním období lidem pomůže i zvýšený příjem vitamínu C například z kysaného zelí či rakytníku.