Bosenský Mostar i Stari most byl obnoven. Dodnes si zde koupíte záhadné suvenýry
Město postavené na řece Neretvě patří mezi skvosty Bosny a Hercegoviny. Proslulo starým mostem, který byl postaven již v roce 1566. A zničen během války na konci minulého století.
Město postavené na řece Neretvě patří mezi skvosty Bosny a Hercegoviny. Proslulo starým mostem, který byl postaven již v roce 1566. A zničen během války na konci minulého století.
Nezničitelný most
Mostar se na světových mapách objevuje již v době Osmanské říše. Již v roce 1566 zde nechal sultán Sulejman postavit nádherný most, který spojoval oba břehy řeky Neretvy. Třicet metrů dlouhý a čtyři metry široký skvost ve tvaru sedla zkonstruovali architekti a kameníci z celého Balkánu. Jeho stavitel, Hajrudin, jej označil na nezničitelný. A dlouho jeho slova platila. Most odolal i vpádu nacistů, kteří pustošili celou Evropu. Až v roce 1993 se jeho historie zpečetila.
Nenávratně zničen?
Během krvavých bojů na Balkáně byly pustošeny památky a nenávratně vyhasínaly životy tisíců lidí. V roce 1993 se válečná mašinérie nezastavila ani před branami Mostaru. Stari most pod palbou bosenských Chorvatů padl.
Obnova města i mostu
Válka skončila a začal čas obnovy. S pomocí stavitelů z Turecka a zahraniční podpory se podařilo most na základě původních plánů opět postavit. Slavnostně otevřen byl roku 2004. Znovu se tak mohl stát symbolem města a soužití několika kultur i náboženství. Postupně dochází k obnově celého města.
Turisté vítáni
Starý most byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Je jedním z míst, které si při svých toulkách městem rozhodně nenechte ujít. V Mostaru ale můžete navštívit i turecké lázně z 16. století nebo starý bazar. Zde se nachází malé krámky řemeslníků, kteří prodávají obrazy, výrobky z bronzu i mědi, starožitnosti, tkané koberce, granátová jablka, ale i další výrobky. Narazit tak můžete často i na ruční práci – autentické výtvory z nábojnic.
Vystřílená munice jako dárek
Po bosenské válce zasypala krajinu použitá munice. Místní podnikaví obyvatelé sbírali vystřílené náboje a místo, aby je recyklovali, přetvářeli je na svérázné suvenýry. V turistické oblasti Sarajeva a Mostaru prodávají prodejci cetky, pera, tanky a dokonce i malé nádrže, které jsou složitě vyrobené z vyhořelých nábojů. Ale vzít si do letadla v příručním zavazadle podobné kuličkové pero, ač se to může zdát vzrušující, zase tak moc dobrý nápad to není!