Boubínský prales: Největší původní les ve střední Evropě, který Čechy neláká, ale zahraniční turisty naprosto fascinuje
Staleté pařezy, ze kterých raší mladé výhonky, různě zdeformovaně propletené kořeny, zarostlé bažiny, které se staly domovem mnoha živočichů - takový je prales. Zázrak dnešní doby, který je třeba chránit, najdeme i u nás v Čechách.
Prales je zázrak dnešní doby
Dříve byly pralesy vlastně všude. Dnes se jedná o zázrak, který je třeba chránit těmi nejpřísnějšími zákony. Neposkvrněná příroda bez zásahu člověka. Složitý, zajímavý, zdravý, divoký a nespoutaný, takový je prales. Tento klenot najdeme i u nás v samotném srdci Šumavy.
Za vznik Boubínského pralesa vděčíme vichřici
Boubínský prales, který dostal přezdívku "Srdce Šumavy" najdeme na jihovýchodním úpatí hory Boubín. Za vznik tohoto přírodního klenotu vděčíme mohutné vichřici, která se v lednu roku 1724 přehnala přes Šumavu a napáchala rozsáhlé škody. Těžba dřeva v těžko přístupných horských oblastech byla natolik náročná a nákladná, že Boubín byl nakonec ponechán napospas svému vlastnímu osudu.
V roce 1858 byl Boubínský prales vyhlášen národní přírodní rezervací a kromě jiného zde můžeme spatřit i stromy, jejichž odhadovaný věk se pohybuje v rozmezí mezi 300 až 400 lety.
Kouzelná zákoutí Boubínského pralesa
Boubínský prales je impozantní sám o sobě. Pobyt v neposkvrněné přírodě je naprostý balzám pro duši, tělo i mysl. Tento unikátní skvost však v sobě ukrývá místa, na které při návštěvě nesmíme zapomenout.
Naučná stezka "Okolo Boubínského pralesa"
Tato naučná stezka je dlouhá asi čtyři kilometry a je na ní umístěno devět zastávek. Spatřit tak můžeme Boubínské jezírko, Chůdové stromy, Krále smrků, Lovecký chodník, Lukenskou cestu, Zvířenu, Jedle, Rostlinstvo a Ochranu lesa.
Boubínské jezírko
Málokterý návštěvník ví, že Boubínské jezírko je dílo vytvořené člověkem. Bylo vybudováno v roce 1836 a sloužilo ke shromažďování vody, která byla potřebná pro plavení dřeva do nedaleké sklárny v Lenoře. Dnes je Boubínské jezírko pouze šperkem samotného pralesa. Turistům nabízí oázu odpočinku a klidu a uměle vysazeným pstruhům zase domov.
Rozhledna Boubín
Dřevěná rozhledna Boubín se nachází na stejnojmenném vrchu uprostřed Národní přírodní rezervace Boubín. Turistům nabízí výhled nejen na Boubínský prales, ale také na Vimperk, Prachatice a za dobré viditelnosti i na Alpy.
Fauna a flóra Boubínského pralesa
Prales je domovem mnoha druhů zvířat. Při troše štěstí jsou tak k vidění například jeleni, srnci, prasata divoká, rys ostrovid a ve výjimečných případech také vlci. Boubínský prales je také útočištěm ohrožených druhů ptáků jako je tetřev hlušec, puštík bělavý a výr velký.
V Boubínském pralese najdeme především smrky, buky, jedle a jilmy. Kromě stromů má Boubínský prales také bohaté bylinné složení. Zahlédnout tak můžeme třeba vraní oko čtyřlisté, kokořík přeslenatý, nebo bukovník kapraďovitý. Nechybí zde ani chráněné keře, mechorosty i vzácné druhy hub.