Něco, co pro většinu z nás znamená každodenní součást života, ale skutečný význam se ukáže jen těm, kdo se nezastaví
Přemýšleli jste někdy nad tím, co vše se dá považovat za každodenní rutinu a je už nedílnou součástí našich životů? Od ranního vstávání až po noční spaní se nám v životě mnohdy opakují činnosti. My se však zaměříme na zvuk budíku. Víte kdy byl poprvé představen vynález budíku, jak se změnil a co vše pro nás znamená?
Pro mnoho z nás začíná den právě zvoněním budíku, přemýšleli jste ale někdy nad tím, jaký měl tento vynález vliv na lidstvo? Lidé od nepaměti potřebovali vstávat v určitý čas, avšak bez vynálezu reálného budíku to nebylo vždy snadné.
Historie budíku a život bez něj
Jednoduchý vynález, který měl ale zásadní vliv na lidstvo. Dnes už si téměř ani nevzpomeneme na běžné budíky s ručičkami a většina z nás používá pro vstávání v přesný čas mobilní telefony.
Jak vstávali naši předci
Před vynálezem budíku byli lidé nuceni se spolehnout na přírodní rytmy. Nejčastěji se jednalo o východ slunce, zpěv ptáků nebo kokrhání kohouta. Existovaly však již ve starověkých civilizacích jednoduché vynálezy, které lidem pomáhaly se vstáváním.
Ve starověkém Řecku existoval vynález vodních hodin, které sloužily k měření času a bylo možné podle nich i vstávat. Na Blízkém východě a v Asii se používaly kadidlové hodiny, které částečně fungovaly jako budík.
První budík
První budik podobný tomu co dnes známe vznikl v roce 1787. Budík si nechal patentovat vynálezce Levi Hutchins. Budík měl však jednu velkou nevýhodu, a to sice, že nebyl nastavitelný a zvonil pouze v jeden konkrétní čas, na jaký byl nastavený z výroby. První mechanický budík, který bylo možné nastavit na jakýkoliv čas, vznikl až o sto let později.
![Budík je pro některé noční můra, protože nás](https://www.nespechej.cz/uploads/image-gallery/800x800_shrink_only/1803-image-2025-02-07-09-24-46.jpg)
Proč je tak těžké vstát
Často nejde o to, že jsme málo vyspaní, doba odpočinku je sice velmi důležitá, ale jedná se spíše o směsici psychických vlivů. Důvodů, proč se nám nechce ráno vstávat, je celá řada, pro někoho to může být pocit nepohodlí při opuštění teplé postele nebo pocit, že nechce, aby den začal.
Vaše vstávání bude o něco komplikovanější, pokud váš budík zazvoní během nevhodné spánkové fáze. Jedná se o takzvanou hlubokou fázi spánku označovanou jako REM. Pokud je náš spánek přerušen právě v této fázi, tak se můžeme probudit naštvaní, dezorientovaní a s pocitem únavy.
Zvuk budíku se nám nemusí automaticky znepřátelit. Důležité je vytvořit si správný spánkový návyk, ideální je chodit spát vždy ve stejný čas a vstávat opět ve stejný čas. Zvuk budíku není pouhým zvukem, je to znamení pro naše tělo, že začíná nový den.