Češi stále podceňují tento jednoduchý trik, který šetří i tisíce ročně
Šetření peněz je častým tématem českých domácností. Mnoho lidí rádo využívá slevy v obchodech, aby ušetřilo, jenže zapomíná na to, že šetřit se dá i jinak. V tomto článku vám poradíme pár jednoduchých triků.
Šetřit se dá prakticky na čemkoliv. Někdo šetří na kvalitě tím, že nakupuje jídlo a zboží nevalných kvalit. To ale není úplně cesta a my vám ukážeme, že to jde i jinak. Nemálo peněz zaplatí občané České republiky za spotřebu pitné a užitkové vody. Když se ale budete řídit zásadami z tohoto článku, můžete ušetřit desítky litrů vody každý týden. Voda je nenahraditelný zdroj života, něco, bez čeho by planeta byla jen pouhou pustinou. I proto bychom vodou neměli plýtvat. Existuje hned několik různých způsobů, jak snížit spotřebu vody, a tím pochopitelně ušetřit i peníze. Každá domácnost může omezit plýtvání vodou na minimum. Zodpovědné zacházení s vodou navíc nebude šetřit jen vaši kapsu, ale také celou planetu Zemi.
Nepodceňujte odtok vody při oplachování potravin
Každý z nás během dne pouští tekoucí vodu, aby pod ní opláchl ovoce, zeleninu či jiné potraviny. Voda při tomto úkonu odteče do odpadu a už z ní nemáme jiný užitek. Tato voda se však dá ještě dále použít a podle odhadů tím každá domácnost může ušetřit 20-30 litrů vody za týden. Nezdá se to, řeknete si, že pouhým oplachováním nemůžete podobné množství vody vyplýtvat. Skutečnost je však jiná. Jak tedy zabránit tomu, abychom vodou při oplachování potravin plýtvali? Úplně jednoduše. Postačí nám k tomu zcela obyčejná miska či hrnec, případně lavor. Budete se divit, ale pokud budete potraviny oplachovat takovýmto způsobem a voda nebude odtékat do odpadu, ušetříte tím mnoho litrů. A k čemu pak takovou vodu použít? Samozřejmě že ji nebudete pít nebo se s ní umývat. Využijí ji však zejména majitelů domů či zahrádkáři, kteří touto vodou mohou zalévat květiny či jiné rostliny na zahradě.
Zaměřte se na sprchování a koupání ve vaně
Pochopitelně existuje i spousta dalších triků, jak šetřit s vodou. Účinné je například i zkrácení doby strávené pod sprchou. Pokud sprchování například zkrátíte jen o 2-3 minuty denně, můžete tím ušetřit klidně i 15-20 litrů vody. A navíc teplé, pokud tedy nejste otužilci sprchující se ledovou vodou. Zainvestovat můžete i do sprchové hlavice s nízkým průtokem, díky čemuž se nebudete ve sprchování muset omezovat, zároveň však omezíte plýtvání vodou. Pokud jste příznivci koupání se ve vaně, zde můžete ušetřit ještě více. Buď vanu úplně vypusťte a sprchujte se po dobu ne déle než nutnou, nebo si ji určitě nenapouštějte plnou až po okraj, jak to někteří dělávají.
Pozor na nezaplněnou myčku či pračku
Ke zmíněnému zalévání květin lze použít i vodou dešťovou, což je další příjemná úspora. Vypínání kohoutku je rovněž důležité. Pokud si čistíte zuby nebo myjete nádobí, nenechávejte u toho vodu puštěnou déle, než je nezbytně nutné. Máte-li doma myčku, zapínejte ji až tehdy, je-li opravdu úplně plná. Tím také ušetříte spoustu vody. To samé samozřejmě platí též pro pračku, což je další spotřebič, který spotřebuje mnoho vody. Buďte zkrátka chytří a úsporní, vaše peněženka vám za to poděkuje.