Proč zrovna já aneb Česká nátura by byla spokojenější, kdyby nechtěla všemu rozumět a poučila se od buddhistů

Proč zrovna já aneb Česká nátura by byla spokojenější, kdyby nechtěla všemu rozumět a poučila se od buddhistů

Foto: AndrewLozovyi / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Už vás také štve všudypřítomná „blbá nálada“ a negativně smýšlející i konající lidé? Možná přemýšlíte, co udělat pro to, abyste snáze zvládali nepříznivé či kontroverzní události a měli větší radost ze života. Prospělo by nám do všeho příliš „nevrtat“ za každou cenu a vzít si aspoň trochu moudrosti a přístupu od vyznavačů buddhismu. Nevěříte?

Obsah článku
  1. Nechtějte všemu rozumět
  2. Myslete pozitivně

Nechtějte všemu rozumět

Samozřejmě se v tomto případě nejedná o věci, které skutečně musíme pochopit, jako jsou školní látka, obchodní cíle, rodinné problémy, finanční záležitosti a podobně. Je přirozené chtít porozumět tomu, co se děje kolem nás. Dává nám to pocit kontroly nad naším životem. Pokud pochopíme, proč lidé kolem nás dělají to, co dělají, a porozumíme tomu, proč se věci kolem nás dějí, nikdy se nebudeme cítit ztraceni. Budeme vědět, co můžeme očekávat. Ale musíme rozumět skutečně všemu?

Je nad slunce jasné, že všechno a všechny rozhodě nepochopíte. „A nevztahuje se to pouze na lidi a jejich nepředvídatelná a pro vás často nepochopitelná jednání, ale na všechny aspekty života. Pokud budete všechen svůj čas a energii věnovat tomu, že se budete snažit všemu přijít na kloub a všechno řešit, skončíte brzy v blázinci. Raději se smiřte s tím, že existují věci, jež jsou mimo vaše chápání, a nechte je být,“ napsal před časem magazín Vlasta. Podobně to platí i na otázky typu „Proč to muselo potkat zrovna mě?“, „Co jsem komu udělal?“, „Kam to až může zajít?“, na které odpovědi zkrátka nenajdete, tak po nich přestaňte pátrat.

Myslete pozitivně

Každý čin, slovo a myšlenka, pozitivní i negativní, zanechává otisky v naší mysli. Jelikož buddhisté věří, že způsob prožívání světa je určován obsahem naší mysli, negativní otisky zapříčiní v budoucnu bolest a utrpení.

„V buddhismu nerozlišuje pozitivní a negativní emoce náš okamžitý pocit štěstí nebo nepohody, ale štěstí nebo utrpení, které je dlouhodobým výsledkem těchto emocí. To proto, že dlouhodobé účinky našich činů jsou považovány za důležitější než jejich krátkodobé účinky, které bývají ve srovnání s nimi pomíjivé. Pokud emoce z dlouhodobého hlediska přináší nepříjemné zážitky, je považována za negativní; pokud z dlouhodobého hlediska přináší štěstí, je považována za pozitivní,“ vysvtětluje web Wisdomexperience.com.

Možná to zní otřepaně, ale  myslete pozitivně a špatné myšlenky vědomě zahánějte. Pozitivně i jednejte, rozdávejte kladnou energii, pro začátek stačí úsměv. Zkuste se usmát na souseda, kterého běžně ani nepozdravíte. Nepodceňujte žádné myšlenky, slova, činy, ať už vypadají jakkoliv malé a nevýznamné, ale rozdávají kladnou energii. Snažte se přijímat všechny události, které k vám přicházejí. A v neposlední řadě bychom si my, Češi, měli dát za rámeček jedno důležité pravidlo šťastnějšího života: Nestěžujte si. 

Reklama
Zdroje článku:
Reklama