Jak dobře znáte české památky, které se řadí do světového dědictví, odhalíte v dnešním kvízu
Organizace spojených národů pro vědu, kulturu a vzdělávání (UNESCO) přijala v roce 1972 Úmluvu o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví. Smluvní státy, na jejichž území se dané památky nachází, jsou tím pádem zavázány jejich ochranou.
Světové dědictví
Souborem nejvzácnějších kulturních a přírodních památek s mimořádnými univerzálními hodnotami je vlastně naše světové dědictví. Tyto památky jsou zapsány na seznam UNESCO, který díky výše zmíněné úmluvě upravuje péči o památky jednotlivých zemí a napomáhá identifikaci, ochraně a předávání kulturního a přírodního dědictví budoucím generacím.
Kulturní a přírodní památky
Kulturní památky tvoří většinou budovy, města nebo umělecká díla. Mezi přírodní památky patří například přírodní oblasti s přirozeným výskytem ohroženého druhu zvířat a různé geologické útvary.
Hmotné a nehmotné světové dědictví
Od roku 2003 můžeme kulturní dědictví rozdělit na hmotné a nehmotné. Do hmotného kulturního dědictví patří právě významné stavby nebo jejich celky, ovšem nehmotné kulturní dědictví obsahuje například různé tradice, společenské obřady, slavnosti nebo tradiční řemesla.

České památky na seznamu UNESCO
Tehdejší ČSFR přistoupila k úmluvě 15. listopadu 1990 a závaznou se pro ni stala dnem 15. února 1991. Od přijetí úmluvy naším státem jsou na seznam UNESCO zapisovány i naše památky, a stávají se tak součástí světového dědictví.
Jak jste na tom se znalostmi našeho světového dědictví nyní, ověřte v našem kvízu.