Šokující odhalení: Česko má moře. Pravda, která vám vyrazí dech

Šokující odhalení: Česko má moře. Pravda, která vám vyrazí dech

Foto: ArturVerkhovetskiy / Depositphotos

Publikováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Česká republika je suchozemský stát v srdci Evropy. Tuto informaci se můžeme dočíst snad ve všech propagačních brožurách pro turisty - byla to ale vždy pravda? Věděli jste, kdy mělo Česko moře a že k němu má dokonce garantovaný přístup až do dnešní doby?

Obsah článku
  1. Historie moře v Českých zemích
  2. Dnešní přístup k moři je garantován

Historie moře v Českých zemích

Fakticky můžeme říci, že v Česku dokážeme chodit suchou nohou po moři. V některých částech naší země, jako je například okolí Čáslavi či Kolína, můžeme dnes pozorovat pozůstatky pravěkého moře. V některých lomech se totiž objevily například žraločí zuby, nebo zkameněliny mořských organismů.

Hovořit nemusíme jen o dávném pravěku, ale i o středověku. Za vlády Přemysla Otakara II. naše území sahala tak daleko na jih, že opravdu naše země k moři přístup měly. V této době jsme patřili mezi evropské velmoce, čehož si bohužel všímali i další světoví hráči. Situace se začala vyhrocovat v roce 1273, kdy římský král Richard Cornwallský zemřel na následky mrtvice, jeho trůn ale nebyl dědičným a tak bylo třeba přistoupit k volbě.

Náš panovník k ní ale nebyl vůbec přizván a vládcem Říma se stal Rudolf Habsburský. Ten se následně oproti předpokladům projevil jako silný vládce a začal mluvit do českých záležitostí a postupně došlo ke ztrátám území včetně moří. Klíčová byla v tomto ohledu Bitva na Moravském poli, která se odehrála v roce 1278.

Dnešní přístup k moři je garantován

Jako vnitrozemská země samozřejmě dlouhodobě pociťujeme nevýhody faktu, že máme k moři daleko. Pro takové případy ale existuje v mezinárodním právu tzv. "svobodná přístavní zóna".  Nachází se v německém Hamburku a České republice (potažmo Československu) byl její pronájem garantován nevypověditelnou smlouvou a to dne 2. 11. 1929. Přístavů, které má naše republika dlouhodobě v pronájmu, je hned několik. Vybudované stavby jsou ve vlastnictví České republiky. Vznikly zde oplocené areály s místy pro parkování nákladní dopravy, železniční vlečka i administrativní budovy. Opravdu tedy můžeme hovořit o tom, že má i náš stát regulérní přístup k moři, byť v jiném směru, než například Chorvatsko či Itálie. Deku a lehátko byste si vedle nákladních lodí nejspíše umístit nechtěli.

 

Reklama
Zdroje článku:
Reklama