Český fenomén, který ovlivňuje celý svět, přesto zůstává doma v ústraní
Český křišťál má u nás dlouholetou tradici a prorazil i do světa. V poslední době se však na tento legendární fenomén v Česku zapomíná a není tak rozšířený jako kdysi. Vznikl zřejmě jako náhodný experiment se sklem a nyní se na něj zaměříme dopodrobna.
Historie českého křišťálu
Traduje se, že český křišťál vznikl jako omyl, který se stal během experimentování českých sklářů, kteří experimentovali během výroby klasického skla, kdy měnili složení. Nicméně se stoprocentní jistotou můžeme říci, že vznikl v 16. století na Šumavě, v Müllerově sklárně.
Jak vlastně český křišťál poznáme? Je to typ skla, který se vyznačuje velkou čirostí a způsobuje zajímavé optické odchylky od běžného skla díky podílu olova. Díky svým unikátním vlastnostem se stal brzy populárním po celé Evropě, kde postupně nahrazoval sklo benátské, které do té doby bylo na vrcholu slávy. Český křišťál si postupně vybudoval pověst kvalitního, luxusního a prestižního zboží.
Jak se český křišťál postupně vyvíjel
Český křišťál se postupně zdokonaloval, aby byl co nejhezčí a nejkvalitnější. Ti, kteří ho vyráběli, se inspirovali originálními technikami tavení a zdobení skla. Například v 16. století rodina Schürerů, kteří bydleli na severu Čech, začala tavit v té době revoluční modré kobaltové sklo nebo o dvě staletí později Bedřich Egermann vyvinul techniku červené lazury a hyalitového skla. Český křišťál má mnoho designů, mezi které se řadí různé rytiny, styly broušení a smaltované malby, často inspirované barokním a secesním stylem. Vypadá tak jako umělecké dílo, a stává se tedy nedílnou součástí křišťálových lustrů, ale i váz či sklenic, a to zejména v minulosti v sídlech šlechticů po celé Evropě.
Zajímavosti a celosvětové uznání
Český křišťál doprovází četné zajímavosti. Například po tomto typu skla je pojmenováno Křišťálové údolí, což je oblast v severních Čechách, které je centrem českého sklářství. Zdejší sklárny se řídí dlouhodobou tradicí a dodnes se z této oblasti vyváží vysoce kvalitní skleněné výrobky.
Další zajímavostí je, že se český křišťál objevil také na výstavě EXPO 58, která se pořádala v roce 1958 v Bruselu, a hned tam získal mezinárodní uznání. Hlavním důvodem byl moderní design a inovativní techniky výroby.
Dnes se český křišťál těší velké oblibě po celém světě. Nejvlivnějšími značkami, které český křišťál vyrábí, jsou Moser, Preciosa a Rückl. Krátké video o českém krystalu můžete zhlédnout zde. Výrobky z českého křišťálu můžeme najít zejména v luxusních sídlech, například královských palácích, luxusních hotelech a dalších prestižních interiérech.
Český křišťál není jen o kvalitě skla, ale také o tradici a inovacích, které dávají tomuto unikátnímu řemeslu jeho charakter a prestiž na mezinárodní scéně,
uvedl zástupce značky Moser.
Naneštěstí ve své domovině, u nás v České republice, je český křišťál mnohdy přehlížen. Bereme ho totiž jako něco obyčejného, za pouhou součást tradice. Na globální scéně sklízí mnohem větší úspěch než u nás. Uvědomme si proto trochu více, jaký skvost z naší země pochází. Je to totiž jeden ze symbolů naší kultury, ale také součást umění.