Co byste nikdy nedali na svatbu? Tyto dary rozčilují většinu Čechů

Co byste nikdy nedali na svatbu? Tyto dary rozčilují většinu Čechů

Foto: apid / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Svatby jsou bez pochyby oblíbenou společenskou událostí. Pro mnohé z nás (především nevěsty) i životní událostí. Průměrný Čech se na svatbu dostane za život hned několikrát a očekává se, že novomanžele obdaruje. Jak je neurazit a co naopak uvítají? Právě na to se zaměří dnešní článek.

Obsah článku
  1. Tradice, bez kterých by to nešlo
  2. Čemu se raději vyhnout?

Tradice, bez kterých by to nešlo

Většina z českých svateb probíhá podobně. Jako tradiční už dnes vnímáme vedle obřadu i svatební focení, hostinu nebo zábavné kvízy ze života novomanželů. Vynechat nemůžeme ani krájení dortu nebo předávání svatebních darů. Zde je vždy lepší, když dobře znáte obdarovávané a víte, co jim přijde vhod. Obvykle se předávají poukázky, hotovost nebo praktické dárky, které manželé využijí. Při výběru je potřeba zohlednit především vkus a zájmy obou novomanželů.

Čemu se raději vyhnout?

Při výběru se musíme vyhnout některým chybám, které by způsobily v nejlepším případě nadzvednuté obočí, v tom horším i negativní reakce. Pokusili jsme se pro vás přinést souhrn těch nejhorších darů, které rozčilují většinu Čechů.:

  • Konkrétní potřeby do domácnosti, které pár jako potřeby nevnímá. Zde se jedná o vše od mixéru, kuchyňského robotu až po ubrus na jídelní stůl. Samozřejmě, můžete si být jistí o potřebnosti a vhodnosti daru, pak je předání takové věci naprosto v pořádku. Troufáme si ale tvrdit, že převážná část párů nevstupuje do manželství s „holobytem“ a není nic horšího, než aby se druhý den po svatbě probírali množstvím nepotřebných darů.
  •  Tuctová porcelánová sousoší, která potěší maximálně sběratele. A kolik párů u nás společně sbírá porcelán?
  •  Dětské výbavičky. V nejhorším případě ještě navíc v situaci, kdy nevěsta není těhotná. Tuto záležitost by si páry měly obstarat samy, třeba za příspěvek od svatebních hostů.
  • Příliš osobní dárky, které se vážou k samostatné minulosti některého z novomanželů.
  • „Humorné“ knihy, jako jsou průvodci manželstvím či různými aktivitami v ložnici. Ano, opravdu není nic horšího než tento rádoby vtipný dar.
  • Falešné peníze z deskových her, pokud nejsou opravdu vkusně zakomponované do přání, které obsahuje hotovost pravou.
  • Poukazy na párové aktivity kdy nevíme, zda by je absolvovali oba novomanželé.
  • Nerespektování přání nevěsty a ženicha v případě, že si dary nepřejí, nebo požádali o finanční příspěvky.

Při výběru správného svatebního daru se v konečném důsledku není třeba ničeho obávat. Inspirací by nám měla být především přání sezdávaného páru, nebo informace o tom, co mají rádi. V mnoha případech je nejlepší darování přiměřeného finančního obnosu. Ten by měl ale být hezky zakomponován do přání či hezkého daru. O částce, kterou přispět, se častokrát lidé v Česku přou. Obvyklou sumou jsou minimálně výdaje, které „za vás“ novomanželé zaplatí. U bližší rodiny, či dokonce dětí, vnuků a sourozenců, se pak očekávají obnosy větší. Do dnes vzpomínám, s jakou trapností jsem jako dítě sledoval moji matku, která dala oblíbenému strýcovi rádoby vtipnou obálku s hracími penězi. A to i s přihlédnutím k faktu, že měl velmi slušný příjem a hodnotné dary nepotřeboval, ani nevyžadoval.

Reklama
Reklama