Jak dlouho spí Čech, Evropan, Australan či Američan. Jeden spánek nestíhá, druhý mu dává více než 8 hodin denně

Jak dlouho spí Čech, Evropan, Australan či Američan. Jeden spánek nestíhá, druhý mu dává více než 8 hodin denně

Foto: budabar / Depositphotos

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Většina Evropanů spí alespoň 7 hodin. S výjimkou Turecka, kde lidé spí jen méně než 7 hodin. Nejvíce spánku mají obyvatelé Finska a Nizozemska. V obou zemích stráví v posteli v průměru 7,37 hodiny, popsal spánkové zvyklosti web Landgeist.com. Češi sami sebe považují za největší spáče na světě.

Do práce a do školy vstáváme příliš brzy - a to nám škodí. Potřeba spánku je samozřejmě individuální, ale mnohé studie dokazují, že k tomu, abychom se cítili fit a byli zdraví, potřebujeme v průměru sedm až devět hodin v posteli.

Pospat si tak jako Holanďan...

Jak již bylo řečeno, v Evropě spí průměrný člověk sedm hodin denně. Podle studie Science Advances z roku 2016 spí lidé v Nizozemsku v průměru osm hodin a pět minut za noc. Obyvatelé Nizozemska nejenže spí více než průměrný Evropan, ale mají také lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, uvádí web Landgeist.com.

Podle webu MattressNextDay je v Nizozemsku nejkratší pracovní doba v Evropě - zaměstnanci zde pracují v průměru 32,2 hodiny týdně. Když připočteme dostatečnou délku denního světla - v průměru 1 826 hodin ročně - a čistý nizozemský vzduch, tak není divu, že zde spí jako plaváčci.

Při pohledu na mapu v přiloženém odkazu na síti X se zdá, že většina Evropanů spí alespoň 7 hodin. S výjimkou Turecka, které je těsně pod hranicí 7 hodin. Nejvíce spánku mají obyvatelé Finska a Nizozemska. Obě země stráví v posteli v průměru 7,37 hodin. Nejméně 7,5 hodiny spánku denně mají také obyvatelé Belgie, Irska a Spojeného království.

Český spáč

„Češi sami sebe řadí mezi největší spáče na světě. Plyne to z velké britsko-francouzské studie, do které se zapojilo více než 700 tisíc dobrovolníků ze 63 zemí světa. Subjektivní údaje o délce spánku vědcům posílali sami účastníci pokusu,“ přinesl vloni informaci web Českého rozhlasu Plus.

Mimoevropští (ne)spáči

Mimo starý kontinent se nejzdravějšímu odpočinku věnují ještě mnohem méně. Například třetina zaměstnanců v USA spí méně než šest hodin. V Austrálii dokonce 51 procent dotázaných uvádí, že dostatečný odpočinek „nestíhají“. A to nevěstí nic dobrého - nedostatek spánku zvyšuje riziko srdečně-cévních onemocnění a obezity a snižuje výkon atd.

Ke zlepšení by stačilo „málo“

Zmíněná studie vědců z Pensylvánské univerzity naznačuje, že pomoc by přitom byla snadná: Posun začátku práce či školy, pružný začátek pracovní doby. Vědci sledovali téměř 125 tisíc Američanů starších 15 let v letech 2003 až 2011. „Práce byla rozhodně největším zlodějem spánku," uvedl vedoucí výzkumného týmu Mathias Basner. A vědci také nabídli jednoduché řešení - s každou hodinou posunutí začátku práce se prodloužil spánek sledovaných o dvacet minut. Pracující, kteří začínají před šestou, spí v průměru šest hodin, ti, kteří nastupují mezi devátou a desátou, spí sedm a půl hodiny. A lidé na volné noze nebo s pružnou pracovní dobou spí ze všech nejdéle.

Není spánek, není zdraví

Mnoho lidí si stále nepřipouští nebo si neuvědomuje, jak důležitý je dobrý spánkový režim pro naše zdraví. Nedostatek spánku může způsobit mnoho zdravotních problémů, včetně problémů s pamětí, oslabení imunitního systému, rozvoje deprese, přibývání na váze, špatného rozhodování a rozvoje onemocnění, jako jsou vysoký krevní tlak, cukrovka nebo infarkt myokardu.

Reklama
Reklama