Za děsivou atmosférou Stránské skály může duch nešťastné dívky, který ve štolách bloudí dodnes. Podívejte se na video
Víte, co je to Stránská skála? Jedná se o skalní útvar na severu městské části Brno-Slatina, respektive mezi Slatinou a Líšní. Stránská skála je tvořena sledem jurských vápenců o mocnosti kolem 80 metrů, a se stářím víc než 150 milionů let.
Tento skalní masiv o délce 1,5 km, šíři 0,5 km a výšce 310 metrů nad mořem, má význam z hlediska živé i neživé přírody – na velmi malém prostoru je tady totiž možné poznávat mnoho biologických i geologických zajímavostí, z nichž jsou některé naprosto unikátní. Byly tu také učiněny mimořádné archeologické nálezy, které vypovídají o životě tehdejšího člověka. A nežili tu jen lidé, ale i zvířata; například medvěd, pratur, tygr šavlozubý, velký jelen i nosorožec. Na Stránské skále prokazatelně použil člověk oheň jako první ve střední Evropě.
Z vědeckého hlediska je Stránská skála významná lokalita
Pro svůj archeologický, paleontologický, geologický a botanický význam byla Stránská skála už v roce 1978 vyhlášena národní přírodní památkou. V průběhu let sloužila jako povrchový lom – její vápence se coby zdroj stavebního kamene používaly už od středověku. Kdysi tu bylo armádní skladiště, protiletecký kryt, nacházela se v ní nacistická podzemní továrna, aj. Je doloženo, že úpatí Stránské skály bylo osídleno nejstaršími obyvateli Moravy druhu Homo erectus. Byly tam objeveny primitivní nástroje z místního rohovce i z kostí velkých zvířat. Z literatury se rovněž dovídáme, že první osídlenci v těchto jeskyních prováděli magické rituály, aby uctili své bohy. A zhruba před 31 tisíce lety zde sídlili lidé dnešního typu, tedy Homo sapiens.
A tajemno zase láká senzibilní osoby
Ke Stránské skále se váže mnoho příběhů. Například ten o sebevraždách dcery i její matky, které se měly odehrát ve 40. letech minulého století. Dcera podlehla silnému rozrušení, zamířila na nedalekou skálu a z jejího vrcholu skočila do rokle. A duch nešťastné dívky ve štolách bloudí dodnes, protože její duše kvůli sebevraždě nenašla klid. Matka, která smrt dcery neunesla, se údajně v jedné ze štol oběsila. Tak už jenom tohle nahání člověku hrůzu. Místo je však také spojováno s výskytem paranormálních jevů. A není divu – několik pater chodeb, podzemní jezírko, jeskyně… To vše přispívá k mysteriózní atmosféře.
Mnozí senzitivní návštěvníci tvrdí, že v místě neštěstí pociťují negativní energii, či dokonce vidí různé přízraky. Místo láká různé lovce duchů, senzibily a psychotroniky, kteří zde hledají to, co by se mohlo skrývat za hranicemi našeho světa. Jejich přístroje prý často vykazují různé druhy energie a přítomnost tajemných sil. S nešťastnými ženami se snaží navázat kontakt lovec duchů Jaroslav Drábek. Tvrdí, že jeho přístroj zaznamenává vysokou paranormální aktivitu a on sám pociťuje náhlý silný chlad v ruce.
Jiní lidé nafotili podivnou pohybující se mlhovinu, která měnila svůj tvar a zračily se v ní obličeje, či se materializovala zjevení různých osob. Jsou to jen povídačky, anebo ezoterické jevy, které přesahují až kamsi za naši mysl a možnosti? Inu, je to na vás. Pokud se nebojíte, zkuste Stránskou skálu navštívit a posuďte sami, jak na vás bude tamní prostředí působit.