Šokující zjištění vědců: Polovina DNA člověka je shodná s banánem
Tato informace vás možná překvapí ale fakt, že polovina DNA člověka je podobná banánu, odhaluje fascinující propojení mezi námi a přírodou. Tento objev ukazuje, jak se v evoluci vyvíjely základní genetické mechanismy, které sdílí mnoho organismů, včetně nás a banánů.
Vědci z Kalifornské univerzity ve městě Santa Cruz zjistili, že pouze 1,5 až 7 procent genetického kódu člověka je opravdu „lidských“. O zbytek DNA se tak opravdu dělíme s dalšími živočišnými či rostlinnými druhy, ať už hovoříme o pravěku, či současnosti.
Studie vedle zajímavých faktů o shodnosti DNA také naznačila, proč jsme právě my druhem s nejpokročilejší inteligencí. Vědecká práce sice nevysvětlí, proč se u moderního člověka unikátní geny vyskytly. Její američtí autoři nicméně mají hypotézu, díky které jsme možná našli odpověď.
„Je nesmírně lákavé spekulovat, že jedna nebo i více z událostí, při nichž vznikaly nové geny, měly něco společného s nárůstem sociálního chováním lidí. To bylo z velké části zprostředkováno naším ovládáním řeči a jazyka,“ citoval server Business Insider genetika Richarda Greena, který se na výzkumu podílel
Podle DNA se ostatně dá zjisti mnoho věcí, v tomto článku se můžeme napříkad konečně dozvědět, odkud pocházel Kryštov Kolumbus.
Nejvíce shody je se zástupci zvířecí říše
Asi nikoho nepřekvapí pokud se dozví, že náš nejbližší příbuzný je orangutan a šimpanz. Čato se uvádí, že je člověk nejpodobnější orangutanovi, se kterým má společných 96,5 procent DNA. Ještě o procento větší shoda je ale s gorilami, tedy 97,5 procent, u šimpanzů pak 98,4 procent. Mezi znaky podobnosti patří podle antropologů a vědců zejnéma silná sklovina zubů, dlouhé chlupy a vlasy, chlupy na obličeji u samců nebo vajíčka u samic bez nápadných vnějších projevů. Podobnost můžeme sledovat samozřejmě i v chování či stavění přístřešků.
Další zvíře, které má s člověkem velkou shodu genetického kódu, ale mezi primáty nepatří. Je jím totiž myš, u které je shoda 90 procent. Následuje ji například nejbližší přítel člověka, pes. S tím sdílíme 80 procent. Právě to může být jeden z důvodů užitečnosti psů pro naši společnost.
Mnoho DNA kódu nesdílíme s ptáky, největší údaj můžeme uvést u kuřat. U těch evidujeme 65 procent shodnosti.
Ve výčtu musí zaznít i banán
Na to, že banán nemá mozek, nohy ani ruce, může být pro mnohé z nás shodnost v DNA šokem. Byli to právě molekulární biologové a genetici z Kalifornské univerzity, kteří mapovali původ genů u příbuzných druhů a právě u banánů tuto shodu objevili. Níže si můžete zobrazi anglické video, kde je zaznamenán pokus zkoumající právě DNA tohoto druhu ovoce.
S trochou nadsázky můžeme říci, že se každý den dopouštíme polovičního kanibalismu.