Domácnosti pod tlakem. Úředníci kontrolují vše a pokuty padají ve velkém
Od prvního září loňského roku platí zákaz topení v kotlích na tuhá paliva spadajících do tzv. I. a II. emisní třídy. Od tohoto data hrozí majitelům, kteří by tyto kotle používali, vysoké pokuty. Nejde přitom o teorii, pokuty opravdu padají.
Zákaz používání starých kotlů
Nevyhovující kotle mají silně negativní dopad na životní prostředí a z toho důvodu je jejich používání od loňského roku zakázáno. Zákaz se vztahuje na zmíněné kotle na tuhá paliva s první a druhou emisní třídou a také na kotle vyrobené před rokem 2000, které žádnou emisní třídu přiřazenou nemají. Zákaz těchto zastaralých a škodlivých kotlů měl začít platit již v roce 2022 avšak kvůli energetické krizi způsobené kombinací dopadů pandemie i ruské invaze na Ukrajinu se termín o dva roky prodloužil. Od loňského září již ale žádné výjimky ani posouvání neplatí a pravidla hovoří jasnou řečí.
Kontroly jsou v terénu
Již od roku 2017 mají úředníci obcí s rozšířenou působností možnost kontrolovat i to, čím lidé doma topí. Tuto pravomoc jim dala novela zákona o ochraně ovzduší. Přestupky, za které mohou udělovat pokuty, přitom nezahrnují pouze používání zastaralých kotlů, ale například i topení odpadem, PET lahvemi apod.
Kontroloři se přitom mohou na konkrétní domácnost zaměřit z několika různých důvodů. Tím prvním je obyčejná náhoda. V obcích jsou totiž prováděny i namátkové kontroly. Kromě toho mohou úředníci dorazit na základě podnětu, který jim dá například soused dotyčného majitele kotle. Třetí možností je potom protokol o kontrole kotle, kterou má každý majitel povinnost pravidelně provádět. Úředníci mají k těmto protokolům přístup.
Pokuty už létají
Starý a nevyhovující kotel mají v České republice pravděpodobně ještě desetitisíce domácností. Zatímco v prvních měsících poté, co zákaz vstoupil v platnost, byli ještě úředníci většinou shovívaví a brali v potaz i fakt, že na výměnu kotle se vzhledem k vytíženosti řemeslníků dlouho čekalo, dnes to již neplatí. Na výměnu kotle bylo dost času a k dispozici byla tak řada dotačních titulů. Úředníci tak již bývají nekompromisní.
Maximální výše pokuty, kterou mohou majiteli kotle udělit, je padesát tisíc korun. Tuto pokutu mohou přitom udělit i opakovaně, pokud by si z té první majitel nic nedělal. Neznamená to samozřejmě, že je pokuta v této výši udělována pokaždé. Úředníci mohou brát v potaz konkrétní situaci domácnosti a specifika každého případu. Jisté ale je, že kontroly jsou dnes opravdu časté a návštěvu úředníka může dříve či později očekávat téměř každý majitel. Možnosti úřadů jsou navíc poměrně široké, a bylo by proto naivní sázet na to, že právě vy se před kontrolou schováte.