Česko skrývá svou vlastní Eiffelovu věž, většina Čechů o ní neví

Česko skrývá svou vlastní Eiffelovu věž, většina Čechů o ní neví

Foto: CaptureLight / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Na Českém území se ukrývá unikátní stavba, která by mohla soupeřit s ikonickou Eiffelovou věží. Jedná se o Petřínskou rozhlednu. Ta tvoří jednu z hlavních dominant našeho hlavního města.

Obsah článku
  1. Historie a možná podobnost
  2. Technické parametry a unikáty konstrukce
  3. Kulturní odkaz a současná role Petřínské rozhledny
  4. Zajímavosti

Historie a možná podobnost

Přestože Eiffelova věž v Paříži zůstává nejznámější železnou památkou, i Česko má svou vlastní verzi této ikonické konstrukce. Tou je Petřínská rozhledna, která byla postavena v roce 1891. Inspirací se stal osobní zážitek českých designérů a architektů z jejich cesty na Světovou výstavu v Paříži v roce 1889, kde je uchvátilo mistrovské dílo Gustava Eiffela. Citát tehdejšího člena Klubu českých turistů dokresluje jejich odhodlání:

Musíme mít svoji věž, aby Český národ nebyl pozadu za světovými metropolemi.

Autorem návrhu byl architekt Vratislav Pasovský a ocelovou konstrukci věže navrhli inženýři František Prášil a Julius Souček. Začátek výstavby Petřínské rozhledny se datuje k 16. březnu 1891. Byla postavena konstrukce rozhledny, namontovány schody a výtah. Rozhledna byla zhotovena za pouhé tři měsíce. Současně byla na vrchol Petřína postavena i známá lanovka z dílny firmy Ringhoffer. Celá stavba byla slavnostně předána veřejnosti dne 2. srpna 1891.

Technické parametry a unikáty konstrukce

Petřínská rozhledna je vysoká 63,5 metru, oproti Eiffelovy věži je samozřejmě menších rozměrů, avšak svojí polohou na vrcholu Petřína dosahuje obdobné nadmořské výšky. Hlavní konstrukce je tvořena železem, které dohromady váží zhruba 175 tun, a je pevně ukotvena do skalnatého podloží. Zajímavostí je, že k její stavbě bylo využito české železárenské umění.

Na vrchol rozhledny vede 299 schodů, které byly od začátku navrženy tak, aby oddělily sestupovou a výstupovou část. Tím se minimalizovalo nepohodlí návštěvníků, což pouze dokazuje promyšlenost tehdejšího inženýrství.

Kulturní odkaz a současná role Petřínské rozhledny

Petřínská rozhledna je nejen vyhledávanou turistickou atrakcí, ale také je symbolem národní hrdosti. Dokonce český architekt Jan Koula jednou prohlásil:

Rozhledna na Petříně ztělesňuje odvahu a schopnosti českého národa.

V roce 2014 byla zahájena rekonstrukce rozhledny, která se soustředila na zlepšení přístupu a navrácení původních prvků. Dnes je rozhledna tvořena historickými i moderními prvky, a to od interaktivních expozic po online streamy z vrcholu.

Zajímavosti

Málo kdo ví, že půdorys rozhledny byl inspirován gotickými strukturami, zatímco vrchní patra připomínají typický větrný mlýn. Od 50. let minulého století sloužila rozhledna jako přenosový bod pro televizní a rozhlasové signály. Rozhledna se také objevila ve filmech jako je „Obsluhoval jsem anglického krále“ a inspirovala české spisovatele jako je Karel Čapek či Bohumil Hrabal.

Reklama
Reklama