Eleonora Akvitánská: ženská bojovnice, matka 10 dětí, královna Francie a Anglie

Eleonora Akvitánská: ženská bojovnice, matka 10 dětí, královna Francie a Anglie

Foto: Adam Bishop / Creative commons, CC-BY-SA,https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode.cs

Publikováno:
více než 5 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Žena, která se díky své kráse, moudrosti a vladařským schopnostem dokázala stát královnou dvou středověkých velmocí. Co víte o životě Eleonory Akvitánské?

Obsah článku
  1. Přesné okolnosti jejího narození nejsou známy
  2. Byla nejlepší nevěstou v Evropě
  3. Doprovázela Ludvíka VII. do boje na druhé křížové výpravě
  4. Její první manželství bylo zrušeno
  5. Znovu se vdala, aby se vyhnula únosu
  6. Na anglickém trůnu spravovala zemi i rozvíjela umění
  7. Byla umístěna do domácího vězení
  8. Hrála klíčovou roli za vlády Richarda Lví srdce
  9. Podzim života strávila v klášteře

Eleonora Akvitánská byla jednou z nejbohatších a nejmocnějších žen středověku. Byla královnou a konzulkou francouzského krále Ludvíka VII. i anglického krále Jindřicha II., a navíc také matkou Richarda Lví srdce a Jana Anglického. Eleonora, kterou historikové často romantizují kvůli její kráse, prokázala působivou politickou obratnost a houževnatost. Výrazně ovlivnila evropskou politiku, umění, středověkou literaturu i vnímání žen své doby. 

Přesné okolnosti jejího narození nejsou známy

Rok a místo Eleonořina narození nejsou dodnes jednoznačně doloženy. Předpokládá se, že se narodila buď roku 1122 nebo 1124 v Poitiers, případně pak v Nieul-sur-l'Autise v dnešní jihozápadní Francii. Eleonora byla dcerou Viléma X., vévody akvitánského a hraběte z Poitiers. Akvitánské vévodství bylo jedním z největších panství v tehdejší Evropě, dokonce větší než panství francouzského krále. Eleonořin otec se postaral o to, aby byla dobře vzdělaná v matematice a astronomii, plynule ovládala latinu a byla zběhlá i v královských sportech

Byla nejlepší nevěstou v Evropě

Vilém X. Akvitánský zemřel v roce 1137 během pouti do španělského Santiaga de Compostela a své dospívající dceři zanechal titul vévodkyně a s ním i rozsáhlé dědictví. Během několika hodin poté, co zpráva o otcově smrti dorazila do Francie, byl dohodnut její sňatek s Ludvíkem VII., synem francouzského krále. Tento svazek přivedl mocný rod Akvitánie pod královský prapor.

Doprovázela Ludvíka VII. do boje na druhé křížové výpravě

Když Ludvík VII. – nyní již jako francouzský král – odpověděl na papežovu výzvu k boji na druhé křížové výpravě, Eleonora přesvědčila svého manžela, aby jí dovolil připojit se k němu jakožto velitelka akvitánského pluku. V letech 1147 až 1149 tak na blízkém Východě vedla svůj pluk v bojích u Konstantinopole a Jeruzaléma.

Svatba – Ludvík VII. a Eleonora Akvitánská, zdroj: Public domain (neznámý autor), Wikimedia commons

Její první manželství bylo zrušeno

Vztahy mezi královskými manželi byly v průběhu křížové výpravy napjaté a Eleona s Ludvíkem se postupně jeden druhému odcizovali. Ludvík VII. byl jako král nedostatečně rázný a důsledný, což zavinila i jeho výchova v duchovní rodině. Naproti tomu Eleonora byla vzdělávána světsky, a měla tak mnohem širší rozhled než král.

Zvěsti o incestní nevěře mezi Eleonorou a jejím strýcem Raymondem, vládcem Antiochie, vzbudily Ludvíkovu žárlivost. Napětí se ještě zvýšilo, když Eleonora porodila dvě dcery, ale žádného mužského dědice. Jejich manželství pak bylo v roce 1152 zrušeno z důvodu příbuzenství, tedy skutečnosti, že byli technicky příbuzní jako bratranci a sestřenice z třetího kolena. 

Znovu se vdala, aby se vyhnula únosu

Eleonora se díky svému bohatství a moci stala terčem únosu, který byl v té době považován za poměrně rychlou a pohodlnou možnost, jak získat titul. V roce 1152 ji unesl Geoffrey z Anjou, ale podařilo se jí uprchnout. Vypráví se, že vyslala vyslance ke Geoffreyovu bratru Jindřichovi a požadovala, aby se s ní oženil. A tak se pouhých 8 týdnů po rozpadu svého prvního manželství Eleonora v květnu 1152 provdala za Jindřicha II. Plantageneta, hraběte z Anjou a vévodu normandského.

O dva roky později byli korunováni anglickým králem a královnou. Manželé měli pět synů a tři dcery: William, Henry, Richard, Geoffrey, John, Matilda, Eleanor a Joan. Celkem tedy Eleonora Akvitánská dala život deseti potomkům. Paradoxem je, že s Jindřichem byla v podobném příbuzenském vztahu jako s Ludvíkem VII. 

Na anglickém trůnu spravovala zemi i rozvíjela umění

Po prohlášení za královnu odmítla Eleonora zůstat nečinně doma. Místo toho hodně cestovala, aby zajistila vliv monarchie v celém království. V době nepřítomností krále se pak sama starala o řízení vládních a církevních záležitostí království a zejména o správu vlastních panství. Byla také velkou mecenáškou básnictví té doby. Díky ní se dvůr v Poitiers stal centrem poezie a podporou umění inspirovala díla Bernarda de Ventadour, Marie de France a dalších vlivných provensálských básníků. 

Byla umístěna do domácího vězení

Po letech časté nepřítomnosti Jindřicha II. a nesčetných otevřených afér se manželé v roce 1167 rozešli a Eleonora se přestěhovala do svého rodného Poitiers. Poté, co se její synové v roce 1173 neúspěšně pokusili o vzpouru proti Jindřichovi, byla Eleonora při pokusu o útěk do Francie zajata. Strávila 15 až 16 let v domácím vězení na různých hradech. Při zvláštních příležitostech se směla ukázat, ale jinak byla neviditelná a bezmocná. Eleonoru plně osvobodil až její syn Richard Lví srdce po Jindřichově smrti v roce 1189. 

Hrála klíčovou roli za vlády Richarda Lví srdce

Ještě před synovou korunovací anglickým králem cestovala Eleonora po celém království, aby uzavírala spojenectví a podporovala dobrou vůli. Když se Richard vydal na třetí křížovou výpravu, byla pověřena vedením země jako regentka – dokonce se ujala vyjednávání o jeho propuštění poté, co byl na cestě domů zajat v Německu. Po Richardově smrti v roce 1199 se anglickým králem stal Jan. Přestože její oficiální role v anglických záležitostech ustala, měla i nadále značný vliv. 

Podzim života strávila v klášteře

Eleonora strávila poslední léta jako jeptiška v opatství Fontevrault ve Francii a zemřela ve svých osmdesáti letech 31. března 1204. Přežila celkem osm ze svých 10 dětí, s výjimkou Eleonory Kastilské a anglického krále Jana. Její kosti byly uloženy v klášterní kryptě, později však byly exhumovány a rozptýleny, když byl klášter během Francouzské revoluce znesvěcen. Po její smrti o ní jeptišky z Fontevraultu napsaly: Byla krásná a spravedlivá, impozantní a skromná, pokorná a elegantní.

Reklama
Reklama