Fascinující přírodní úkazy v Česku, které jinde nenajdete

Fascinující přírodní úkazy v Česku, které jinde nenajdete

Foto: muuraa / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Česko ohromuje fascinujícími přírodními úkazy, které jinde ve světě jen těžko najdete. Ať už jde o Moravský kras, Prachovské skály, Kokořínsko, či Rašeliniště Jizerky, Čechy jsou prostě unikátní.

Obsah článku
  1. Zázrakem přírody je i Máchův kraj Kokořínsko se svými pískovcovými skalními městy
  2. Co bychom se báli na Prachovské skály, jak zpívá „dědek“ Mládek
  3. Neporušená původní rašeliniště v Jizerských horách jsou hotovým zázrakem přírody

Krasové útvary Moravského krasu jsou známým národním přírodním dědictvím. Jeskyně Moravského krasu jsou opravdovým skvostem přírody, nejznámější jsou přitom jeskyně Sloupsko-šošůvské. Ty skrývají netušené podzemní prostory a jsou jakýmsi geologickým zázrakem Moravského krasu. Tamní jeskynní komplex je rovněž cenným paleontologickým nalezištěm, objevily se tam nálezy více než 20 milionů staré. Jeskyně ukrývají fascinující stalaktiky a stalagmity, o kterých jste se určitě učili ještě na základní škole, ale také vzácné krápníkové útvary. Ty je možno nalézt pouze a jen v této oblasti.

Zázrakem přírody je i Máchův kraj Kokořínsko se svými pískovcovými skalními městy

Dalším přírodním klenotem českých luhů a hájů je Kokořínsko. Tato romantická krajina v sobě ukrývá úchvatná pískovcová skalní města, jež nemají obdoby. Fascinující útvary způsobené tisíci lety procesů eroze jsou skutečným zázrakem české přírody. Kokořínsko inspirovalo svými krásami celou řadu umělců – spisovatelů, malířů, sochařů, hudebníků. Kokořínsko je chráněnou krajinnou oblastí, krajem věhlasného spisovatele a představitele romantismu Karla Hynka Máchy. Ten v něm čerpal inspiraci pro své vrcholné dílo Máj, báseň, která je nedílnou součástí české kultury.

Co bychom se báli na Prachovské skály, jak zpívá „dědek“ Mládek

Geologickou raritou českých krajin jsou Prachovské skály. Jde o jeden z nejkrásnějších a nejzajímavějších přírodní útvarů České republiky. Skalní masiv Prachovské skály leží v Českém ráji. Pyšní se rozmanitými tvary svých pískovcových věží a skalních bloků, jeho geologie je vskutku podivuhodná. Skály tvoří domov pro mnoho vzácných druhů rostlin i živočichů. Kdybyste si s sebou na Prachovské skály vzali mikroskop, jistě byste se také divili, na co všechno byste tam narazili. Pokud budete v létě přemýšlet, kam na dovolenou, Prachovské skály mohou být skvělou volbou. Inu, jak se zpívá v té známé písničce Ivana Mládka:

Co bychom se báli na Prachovské skály, dudláj, dudlájdá!

Neporušená původní rašeliniště v Jizerských horách jsou hotovým zázrakem přírody

Zapomínat nesmíme ve výčtu českých přírodních zázraků ani na neporušená rašeliniště zachovaná v Jizerských horách. Ta tvoří svým způsobem přírodní oázu. Oázu pro vzácné druhy rostlin i živočichů. Rašeliniště Jizerky jsou tím pravým unikátem této severočeské oblasti. Jde o zázrak nikoliv pouze geologický, nýbrž také ekologický. Na tomto území totiž žije celá řada endemických druhů. Významný druhem rašelinišť je kupříkladu tetřívek obecný, jeden z druhů chráněných v Ptačí oblasti Jizerské hory. V oblasti přírodního jizerského rašeliniště naleznete i mnoho dalších vzácných druhů ptáků, na které v jiných částech Česka jen stěží narazíte.

Reklama
Reklama