Giuseppe Morello, první americký šéf šéfů. Znetvoření na pravé ruce mu pomáhalo vyvolat strach

Giuseppe Morello, první americký šéf šéfů. Znetvoření na pravé ruce mu pomáhalo vyvolat strach

Foto: Public domain (neznámý autor), Wikimedia commons

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Giuseppe Morello, známý jako „Starý lišák“, byl jedním z nejvýznamnějších bossů v historii americké mafie. Založil mafiánskou rodinu Morello (nyní Genovese), která je dodnes jednou z pěti nejvlivnějších mafiánských rodin v New Yorku a New Jersey. 

Obsah článku
  1. Aby unikl trestu, emigroval do USA
  2. Kariéru si postavil na praní špinavých peněz
  3. Mrtvol nepřátel se zbavoval v sudech
  4. Mafii šéfoval i za mřížemi, poté byl nahrazen
  5. Před novým bossem prchl na Sicílii
  6. Padl za oběť mafiánské války

Aby unikl trestu, emigroval do USA

Giuseppe Morello se narodil 2. května 1867 do chudé rolnické rodiny v městečku Corleone na Sicílii. Vrozená vada pravé ruky s nevyvinutými prsty mu později pomáhala vyvolat strach mezi pověrčivými Italy. Morellův otec brzy zemřel a matka se znovu provdala za Bernarda Terranovu, člena Corleonské mafie, se kterým měla další děti. Přidal se k mafiánské rodině svého otčíma, kde byl natolik úspěšný, že se v roce 1889 stal důvěryhodným poručíkem bosse Paolina Strevy. V roce 1892 emigroval do USA, aby unikl stíhání za vraždu policejního úředníka a padělání peněz. Později jej následoval zbytek rodiny. 

Kariéru si postavil na praní špinavých peněz

V New Yorku se nejprve pokoušel legálně podnikat a neúspěšně investoval. V 90. letech založil rodinný zločinecký podnik „107th Street Mob“, který získával peníze z vydírání, lichvy, nelegálního hazardu, loupeží a padělání. Morello byl velmi chytrý a vynalézavý, své příjmy následně zlegalizoval přes rodinné restaurace a podniky. Z rodiny Morello se brzy zformovala úspěšná mafiánská organizace, která se jako první ve městě specializovala na praní špinavých peněz tímto způsobem. 

Mrtvol nepřátel se zbavoval v sudech

Jejich úspěch tkvěl mj. v nemilosrdné likvidaci nepřátel, jejichž rozřezaných těl se často zbavovali v sudech vhozených do moře. Během 10 let se jenom jeho hlavní vymahač Lupo dopustil více než 60 vražd. V roce 1905 jej vůdci mafie po celé USA uznali jako „capo di tutti capi“ (šéfa šéfů), čímž se rodina Morello stala nejvlivnější zločineckou skupinou v New Yorku

Mafii šéfoval i za mřížemi, poté byl nahrazen

V roce 1910 byli Morello a mnoho dalších členů zatčeni za padělání bankovek. Morello dostal 25 let ve federální věznici v Atlantě. Několik let řídil své podniky odtud, ale později byl nahrazen novým bossem Salvatorem D'Aquilou. Právníci Morellovi zajistili snížení trestu na 15 let a v roce 1920 byl za dobré chování podmínečně propuštěn. 

Před novým bossem prchl na Sicílii

Jeho návrat vyvoval u D'Aquily obavu o moc, proto s Morellem vyvolal konflikt, za který jej odsoudil k smrti. Morello se svými přívrženci raději prchli na Sicílii. Válka mezi newyorskou mafií a smrt mnoho předních členů mezitím způsobila, že D'Aquila začal ztrácet svůj vliv ve prospěch Giuseppeho Masseria, Morellova spojence. Morello vycítil příležitost, stal se Masseriovým consiglierem a jejich živnost dobře vzkvétala po celé období prohibice ve 20. letech. 

Padl za oběť mafiánské války

V roce 1930 vypukl mezi italsko-americkou mafií krvavý boj o moc, který vešel ve známost jako Castellammarská válka. Konkurenty byli příznivci Masseria a Morella proti nové brooklynské skupině vedené Maranzanem a Bonannem. Zkušený starý zabiják Morello zaujal post Masseriova hlavního válečného poradce. Giuseppe Morrelo byl spolu se svým pomocníkem zavražděn ve své kanceláři 15. srpna 1930, jako jedna z obětí Castellammarské války. Bylo mu 63 let. 

Reklama
Zdroje článku:
Reklama