Červi žijící poblíž Černobylu se stali odolnými vůči záření. Další studie by mohla pomoci s výzkumem rakoviny

Červi žijící poblíž Černobylu se stali odolnými vůči záření. Další studie by mohla pomoci s výzkumem rakoviny

Foto: NewAfrica / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Háďátka jsou drobní červíci, které potkáme většinou v půdě. Pro svůj jednoduchý genom a rychlý rozmnožovací cyklus jsou oblíbeným cílem mnoha studií. Nový výzkum potvrdil, že jejich genetická výbava je dokáže ochránit i před radioaktivním zářením.

Obsah článku
  1. Zóna smrti
  2. Příroda se nevzdává
  3. Háďátka z Černobylu
  4. Červíci se těší dobrému zdraví
  5. Co je vhodné pro háďátka, není vhodné pro lidi

Zóna smrti

Bývalou jadernou elektrárnu Černobyl zná snad každý. Leží na severu Ukrajiny, nedaleko hranice s Běloruskem a za jejím nechvalným věhlasem stojí havárie, ke které došlo v dubnu roku 1986. Dodnes je okolní krajina silně radioaktivní a za účelem ochrany lidského zdraví byla kolem areálu elektrárny vymezena uzavřená zóna. Vstup mají povolen jen zaměstnanci elektrárny, vědci a omezeně též účastníci organizovaných exkurzí.

Příroda se nevzdává

Přírodu ale žádný plot nezastaví, takže lidmi opuštěnou krajinu postupně zarůstá vegetace a osidlují ji nejrůznější živočichové, včetně drobných bezobratlých. Ostatně, v blízkém Bělorusku byla zřízena Poleská státní radiačně-ekologická rezervace, kde vědci zkoumají vývoj ekosystémů vznikajících na radioaktivitou zamořené půdě. A právě i zdejší půda hostí organismy, které vědce v nedávné době velmi překvapily.

Háďátka z Černobylu

Tým vědců z univerzity v New Yorku se rozhodl prostudovat, zda má radioaktivní zamoření v okolí elektrárny nějaký negativní vliv na živé organismy. Jako studijní materiál jim posloužila právě háďátka druhu Oscheius tipulae. Shromáždili velké množství těchto drobných červíků o velikosti necelého jednoho milimetru, v laboratoři pak sekvenovali a přečetli jejich genom. Ten pak porovnali s „normální“ genetickou výbavou těchto háďátek z jiných, radioaktivitou nezasažených míst a snažili se najít nové mutace.

Červíci se těší dobrému zdraví

Výsledky svého výzkumu publikovali v prestižním časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Došli však k překvapivému zjištění. I přes zcela nově vyvinutou extrémně citlivou analytickou metodu se vědcům v čele s profesorem biologie Matthewem Rockmanem nepodařilo najít žádný důkaz o vztahu mezi mutacemi a radioaktivitou v místě odběru. Toto zjištěný bylo v rozporu s tím, co se zpravidla očekává od organismů, které žijí v tak narušeném prostředí. Prokázalo se však, že všechna háďátka mají v genech vepsánu velkou odolnost proti radioaktivitě, takže život ani v silně radiačním prosředí jim vůbec nevadí.

Co je vhodné pro háďátka, není vhodné pro lidi

To, že vědci neodhalili žádné mutace u háďátek neznamená, že černobylská uzavřená zóna je bezpečná i pro život lidí. To bude trvat ještě velmi dlouho a i přesto, že do vnější, okrajové části zóny se už začínají starousedlíci pozvolna vracet, tak to rozhodně není dobrý nápad. Lidem stále hrozí velké riziko v podobě radiací vyvolaných onemocnění, včetně nejrůznějších typů rakoviny.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama