Pozor na toto koření: Používá ho skoro každý a jen málokdo ví, co vám hrozí

Pozor na toto koření: Používá ho skoro každý a jen málokdo ví, co vám hrozí

Foto: mahirart / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Některá oblíbená koření skrývají překvapivé účinky. Jedno z nich, známé svou výraznou chutí, může při nadměrném užívání vyvolat potíže. Jaká jsou rizika a jak jej bezpečně používat?

Obsah článku
  1. Koření s účinky, které vás překvapí
  2. Jaké množství je tedy bezpečné?
  3. Další potížisté, na které dát v kuchyni pozor.

Koření s účinky, které vás překvapí

Teplá ořechová chuť a obsah sloučenin vhodných pro správné fungování mozku a trávení. Muškátový oříšek je skvělý doplněk pro dochucení různých pokrmů. Pozor ale na množství, protože může být i nebezpečný.

Muškátový ořech je vlastně semeno plodu, který roste na stále zeleném stromě v Indonésii. Přidáním tohoto dochucovadla do jídla, nejčastěji ve formě koření, získáme skvělého antioxidanta a podpoříme trávicí systém. Může také napomáhat proti příznakům artritidy a dalším zánětlivým stavům. Obsahuje také vitaminy jako je B6 a mangan.

Jaké množství je tedy bezpečné?

Muškátový ořech asi není koření, které byste používali do každého pokrmu. Hodí se ale pro široké spektrum jídel od polévek, masových směsí a uzenin, až po čajové pečivo. Hlavním rizikem při "předávkování" může být možnost interakce s léky, tedy především těmi na nervový systém. Problém může nastat i ve formě alergické reakce nebo zažívacích potíží. Nezřídka se může objevit i intoxikace, která způsobuje závratě, halucinace a nevolnost.

Odborníci kvůli zmíněným rizikům doporučují opatrnost. Muškátový ořech byste do jídla měli přidávat až na konci a pouze v minimálním množství. Rozhodně jej dejte nejméně ze všech ostatních koření, který běžne používáte, vůbec se nedoporučuje například těhotným ženám

Pokud vybíráte celé plody, měly by bát těžké a bez povrchových vad. Při mírném poškrábání by měl ořech vonět, vyhněte se plodům s vybledlou barvou či zatuchlým zápachem.

Další potížisté, na které dát v kuchyni pozor.

 Věděli jste o tom, že běžně používáte i další potraviny a suroviny, které jsou či mohou být nebezpečné? Výčet některých z nich uvádíme níže.

  • Rostlinný olej - některé z nich mohou obsahovat geneticky upravované látky, které dlouhodobě škodí lidskému organismu.
  • Margarín - jde o nepovedenou náhražku másla, většinou bývá plný chemie.
  • Ovocné džusy - nevěřte reklamám a zkontrolujte složení. Často bývají plné cukrů a nezdravých látek.
  • Para ořechy - obsahují velké množství selenu a maximálně bystě měli sníst 1-2 kusy za den.
  • Hořké mandle - ve větším množství mohou způsobit střevní potíže.

 

Reklama
Zdroje článku:
Reklama