Starý slezský šlechtický rod zničil starodávný hrad. Chamtivost byla silnější než odkaz minulosti
Leží ve východní části Ostravy a její historie sahá až do středověku. Slezská Ostrava je název městského obvodu a současně i části statutárního města Ostrava. První písemná zmínka o tomto dříve samostatném městě (Polská Ostrava) pochází z roku 1267.
Mezi nejvýznamnější památky Slezské Ostravy patří Slezskoostravský hrad, který se nachází na kopci nad řekou Ostravicí. Hrad byl založen ve 13. století a v průběhu staletí prošel mnoha přestavbami. Dnes je oblíbeným turistickým cílem a místem konání různých kulturních akcí. Díky místní rozsáhlé těžbě uhlí měl ale hrad dost namále, když se již v 19. století vlivem poddolování propadl o 16 metrů oproti původnímu terénu.
Dlouhá historie hradu-zámku
Hrad jako pohraniční pevnost proti českému státu postavila knížata z rodu Piastovců již někdy ve 13. století. První písemné zmínky jsou z roku 1297. V roce 1327 těšínský kníže Kazimír přijal léno od českého krále Jana Lucemburského. V letech 1534-1548 Sedlničtí z Choltic přebudovali hrad na renesanční zámek. Ponechali ovšem původní opevnění a přidali navíc i baštu, palác se rozšířil, nově byla postavena zámecká kaple a rytířský sál. V třicetileté válce tady řádili Dánové i Švédové - a zničený zámek už nikdy nedosáhl předchozího lesku.
Vlčkové dali hradu zabrat
V roce 1872 hrad vyhořel, ale tehdejší majitelé Wilczkové (neboli Vlčkové, šlechtický rod původem ze Slezska) jej opravili. Zároveň ale souhlasili s těžbou v bohatých slojích pod budovou. Zásoby uhlí se hodily dopravní a těžařské společnosti Severní dráha Ferdinandova, a tomu Wilczkové, významní důlní podnikatelé, rozuměli víc než péči o kdysi pevný hrad. Ti jej drželi do roku 1945, kdy byl vyvlastněn.
Těžba se na stavu hradu podepsala téměř fatálně, Uhlí se pod chátrajícím objektem těžilo až do roku 1961. Zdi praskaly, objekt klesal. V roce 1929 byla část odbourána. V únoru 1954 byl na hrad dokonce vydán demoliční příkaz. Těžbu se podařilo zastavit až v 60. letech 20. století a od konce 70. let byla zahájeny práce na rekonstrukci celého areálu.
Wilczek – česky: Vlček z Dobré Zemice a z Hlučína; německy Wilczek von Guteland und Hultschin.
O tom, jak se areál podařilo obnovit, případně dostavět, se můžeme přesvědčit denně mimo pondělí - od roku 2004 je objekt zpřístupněn veřejnosti. Letos je hrad uzavřen do konce února s výjimkou 8. února, kdy se zde koná Masopust na hradě.
Sklep čarodějnic a polský jarmark
Kromě zmíněného Masopustu se dá na hradě navštívit sklep čarodějnic, ukázka pravých i falešných mincí, akvárium, galerie či stálá expozice věnovaná dějinám hradu a města. Nejen během letní sezóny se tu něco děje: tradiční jarní polský jarmark, Hradní květnové slavnosti, Pohádkové setkání, Keramické trhy, slavnost Slunovratu, hudební festivaly, střelecké slavnosti, Slavnosti vína a spoustu dalších příležitostí, uvádí publikace Skvosty hradů. Navíc si lze prostory pronajmout k různým společenským akcím včetně rodinných oslav nebo firemních večírků.