Iftar za ramadánu: co jedí muslimové po celodenním půstu
Milióny muslimů po celém světě slaví začátek ramadánu, který letos připadá na období od 13. dubna do 12. května. Svátek zahrnuje měsíc půstu a motliteb. Věřící se během dne dočasně zřeknou některých pozemských potřeb, postí se nejen od jídla, ale i od vody. Přibližují se tak duchovní podstatě islámu. Po setmění se však setkávají při modlitbě a společně hodují.
Půst
Ramadán je 9. měsíc islámského lunárního kalendáře. Půst, který k tomuto měsíci patří, je původní semitský zvyk přebraný od židů a křesťanů. Půst patří mezi pět pilířů islámu a je aktem víry, výrazem očisty, prohloubení sebeobrazu ve víře, připomenutím boží moci a duchovního spojení s ní.
Co ano, co ne
Ramadán začíná od východu do západu slunce. V tuto dobu se nesmí pít (alkohol, ale ani vodu), jíst, mít sex, kouřit. To znamená, že první jídlo si věřící může dát po západu slunce a poslední před jeho východem. Mezi tím může mít sex, kouřit, jíst vše kromě vepřového masa a pít vše mimo alkoholu.
Co se jí po setmění
Věřící se scházejí na společné večerní hodování ještě před západem slunce a čekají, až se schová za horizont.
Iftar společně
Iftar, také známý jako ftoor, je večeře, při které muslimové končí svůj každodenní ramadánský půst při západu slunce v době výzvy k večerní modlitbě.
Jakmile zaznívá výzva, všichni se přesouvají ke stolku s mlékem a datlemi. Právě tímto ovocem přerušil svůj půst Mohamed v měsíci, kdy mu Alláh vyjevil korán. A věřící si to při každém setmění během ramadánu připomínají.
Datle
„To je stará islámská tradice, že první věc, kterou jíme po půstu, jsou datle. O ramadánu se proto ceny datlí na trhu zvednou o deset, patnáct procent.“ Tedy tak to každoročně bývalo před pandemií koronaviru.
Pákistánské město Karáčí - tradiční trhy datlí jsou svědkem malého počtu zákazníků ve srovnání s předchozími roky, a to navzdory sníženým cenám. Pandemie zasahuje všude.
Jeden z reagujících na poloprázdný trh s datlemi se ptá, odkud ty datle jsou, a sám sděluje, že letos jsou ty jeho z Kalifornie.
Důvody, proč jíst datle
"Plné vitaminů, minerálů a vlákniny. Pro kvělý růst svalů + pomáhá regulovat trávicí proces, zklidňuje hlad. Datle nejen při ramadánu."
"Konzumace datlí je prospěšná pro naši nervovou soustavu, kosti, srdce, zrak, trávení, srdce, dodá energii, pomáhá předcházet rakovině a také hubnout. "
V Turecku může muslimský iftar vypadat například tato:
Na stole jsou přichystány datle, sýry, salámy a voda. Tou se začíná. Musí to být lehké, protože když člověk celý den hladoví, měl by si dát pozor, aby se mu neudělalo špatně.
Pak může přijít na řadu polévka, například slepičí krémová. Ta po celodenním půstu udělá člověku v žaludku dobře. Následuje druhý chod, který obnáší různé předkrmy, a pak už číšník přináší hlavní chod - na výběr je skopové s rýží nebo kuřecí závitek v baklažánu. Celé ramadánové menu uzavírá sladký zákusek a nezbytný čaj.
Nabídka "odlehčenějšího" iftaru v keňské restauraci:
"Zakončete svůj den a přerušte svůj půst s naší novou nabídkou Iftar, která je k dispozici během tohoto ramadánu! Nabídka Iftar Sweet & Spicy / - Sweet & Spicy kuře+ rýže + dušená zelenina + ovocný salát + datle + káva + malý džus + malá voda."
Přejídání a žlučníkové záchvaty
Večerní přejídání je rok od roku větší. Podle některých průzkumů přibere během svatého měsíce přes 60 % věřících, a to navzdory tomu, že se v médiích objevují lékařské rady, jak by se mělo po celý měsíc postupovat. Není divu, že roste i počet nejrůznějších žlučníkových záchvatů. Obchodníci s potravinami a sladkostmi si ale mnou ruce.