Vědec tvrdí, že je možné v Indonésii najít humanoida, který tu původně žil asi před 50 000 lety

Vědec tvrdí, že je možné v Indonésii najít humanoida, který tu původně žil asi před 50 000 lety

Foto: Cicero Moraes et alii / Creative commons, CC-BY, https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.cs

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Ve folkloru domorodců z indonéského ostrova Flores se vyskytuje bytost podobná objevenému Homo floresiensis. Antropolog Gregory Forth se domnívá, že početná populace tohoto druhu může stále přežívat kdesi v odlehlých částech ostrova.

Floreský hobit byl objeven teprve nedávno

V roce 2003 byly na indonéském ostrově Flores poprvé objeveny kosterní pozůstatky asi 1,1 metru vysokého humanoida. Mezi nálezy byly ostatky minimálně devíti jedinců včetně jedné kompletní lebky a několika kamenných nástrojů. Druh malého archaického člověka byl pojmenovaný Homo floresiensis a je známý také jako hobit z ostrova Flores.  

Nejprve se myslelo, že tu žil ještě v poslední době ledové

Floreský člověk byl nejprve považovaný za dlouho přeživší archaický druh, který měl žít ještě v době před 12 000 lety. Podrobnější studie ostatků a nalezených kamenných nástrojů však jeho výskyt datují do doby před 190 000 – 50 000 lety. Intenzivní výzkum dospěl v roce 2017 k závěru, že se jedná o raný druh Homo, sesterský druh Homo habilis (člověka zručného). 

Gregory Forth tvrdí, že hobit možná nevyhynul

Gregory L. Forth, nyní penzista, působil více než 30 let jako profesor antropologie na Univerzitě v Albertě. Je členem Akademie umění, humanitních věd a věd Kanady a při indonéském terénním výzkumu spolupracoval mimo jiné také s Nagei, domorodci z ostrova Flores

Profesor studoval druh Homo floresiensis téměř 40 let, nejprve na Oxfordské univerzitě a později na Univerzitě v Albertě. V roce 2022 napsal knihu Mezi opicí a člověkem: Archeologova cesta za skrytým humanoidem. Ve svém díle uvádí, že opicím podobní humanoidi žili přinejmenším do moderní doby, a připouští možnost, že jejich malá populace stále existuje

Lebka

Lebka „homo floresiensis“ vystavená v Smithsonově přírodovědném muzeu | Zdroj: Ryan Somma / Creative commons, CC-BY-SA,https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode.cs

Ztotožňuje jej s tamní folklorní bytostí

Forth nedávno poskytl rozhovor novému vědecko-technickému internetovému magazínu The Debrief, který se týká právě hledání důkazů o existenci tohoto humanoida. Domnívá se, že bytost „ebu gogo“ z tamního folkloru může být ve skutečnosti přeživší Homo floresiensis. Profesor se pro The Debrief vyjádřil v souvislosti s objevením pozůstatků druhu v roce 2003 následovně: „Když začaly vycházet zprávy, byl jsem docela ohromen, protože to, co paleoantropologové popisovali a skutečně rekonstruovali, mi znělo velmi podobně jako to, co mi domorodci popisovali předchozí léto.“  

Legendy mluví ve Forthův prospěch

„Ebu gogo“, přeloženo jako „prastarý žrout“, zahrnuje několik lidových bytostí z folkloru obyvatel ostrova Flores. Lidové zkazky popisují bytosti jako rychlé běžce o výšce 1,5 metru, které mají plochý nos, mohutné tváře s velkými ústy a chlupaté tělo. Některé legendy vypráví o „ebu gogo“, který unesl lidské děti, aby ho naučily vařit, ale děti jej přelstily. Časopis Nature tradičně ztotožňuje bytosti z legend s opicemi. Článek v New Scientist uvedl, že v 18. století dali vesničané „ebu gogovi“ darem palmová vlákna na výrobu oděvů, a jakmile si bytost vzala dar do své jeskyně, vesničané jeskyni zapálili a zabili všechny její obyvatele až na jeden pár, který snad utekl do lesa. A tak hledání této bytosti nadále pokračuje.

Reklama
Reklama