Jak bezpečně a včas poznat příznaky schizofrenie?
O schizofrenii koluje spoustu mýtů a předsudků, které se šíří jak napříč dezinformačními weby, tak bohužel i filmy a televizními pořady. Lidé trpící tímto duševním onemocněním jsou vnímáni jako potencionálně nebezpeční, neschopní, divní a jsou odstrkováni na okraj společnosti. To vede k mnoha problémům.
Pro nemocného může být velmi těžké přijmout svoji diagnózu a dlouho se vyhýbá lékařské péči. Proto je velice důležité uvádět věci do jasného světla, abychom předešli předsudkům, diskriminaci a polopravdám, které mohou neprávem poškodit lidi kolem nás.
Ve zkratce o schizofrenii
Schizofrenie je duševní porucha, která ovlivňuje schopnost jasně myslet a jednat. Tedy když máte schizofrenii váš mozek vám často říká, že vidíte věci, nebo slyšíte hlasy, které nejsou skutečné. To pak ovlivňuje vaše rozhodování a to, jak dobře zvládáte své emoce. Trpí jí zhruba 1 procento populace (tedy každý 100 člověk) a bohužel se s ní léčí jen 60 % z nich. Nejčastější příznaky schizofrenie jsou:
- Bludy, nebo falešná přesvědčení
- Časté zapomínání
- Neuspořádané myšlenky
- Halucinace
- Problémy s porozuměním a při rozhodování
Schizofrenie neznamená rozdvojení osobnosti
Toto je jeden z nejvíce uváděných mýtů, co se tohoto onemocnění týče. Jeden z průzkumů uvedl, že 64 % lidí ze světové populace věří že schizofrenie zahrnuje rozštěpení osobnosti, jednoduše řečeno, jako by jeho tělo obsahovalo 2 a více různých lidí. Místo toho mají falešné představy, nebo si neuvědomují, co je realita a co není. To s poruchou osobnosti vůbec nesouvisí.
Lidé se schizofrenií nemusí být násilní a nebezpeční
Kdo je vždy ve filmech ten šílený masový vrah? Často to jsou právě osoby s tímto onemocněním. V reálném životě to je ale jinak. I přestože se lidé se schizofrenií mohou chovat někdy nepředvídatelně, většina z nich není násilná, zvláště pokud se léčí. Je větší pravděpodobnost, že se buď stanou oni oběťmi násilí, anebo že si ublíží sami. Pokud schizofrenici páchají násilné činy, obvykle trpí i něčím jiným – například závislostmi na alkoholu a drogách. Samotná porucha ale nezpůsobuje fyzickou agresivitu.
Pokud máte schizofrenii, neznamená to, že automaticky patříte do psychiatrické léčebny.
Byly doby, kdy byli lidé s duševními chorobami posíláni dokonce i do vězení. Ale v současnosti je všechno jinak. Úroveň péče, kterou potřebujete závisí na tom, jak vážné jsou vaše příznaky. Většina lidí se schizofrenií žijí jako „obyčejní“ lidé samostatně, se svou rodinou, anebo v podpůrném zařízení v komunitě (ne léčebně). Při léčbě je důležité být úzce v kontaktu se svým lékařem a mít kolem sebe své blízké, které jsou vám oporou.
Lidé se schizofrenií nejsou hloupí
Studie potvrdili, že i přestože, lidé s tímto onemocněním mají větší obtíže s udržením pozornosti, pamětí a učením, neznamená to, že nejsou inteligentní. Mnoho velice nadaných a chytrých lidí trpělo schizofrenií, například ruský baletní tanečník Vaslav Nijinsky, nebo matematik a nositel Nobelovy ceny John Nash.
Život se schizofrenií může být obtížný, ale dnes se už nabízí mnoho možností, jako jsou terapie, antipsychotika a komunity, které vám mohou opravdu pomoci. Při správném léčení se 25 % pacientů zcela uzdraví a u 50 % dojde k nemalému zlepšení jejich příznaků.