Jak na tom jste s pravopisem? Vyzkoušejte si kvíz pro 8. třídu. V případě chybování nezbývá než se vrátit k pravidlům
Pravopis je nedílnou součástí našeho vyjadřování. Ovlivňuje, jak nás druzí vnímají, ať už píšeme slohovou práci, nebo pracovní e-mail. Otestujte si své znalosti v našem kvízu.
Klíč k úspěchu i společenskému přijetí
Český jazyk patří k jazykům s pevně danými pravidly, která jsou ale často kamenem úrazu pro mnoho lidí. Pravopisné chyby mohou ovlivnit, jak na nás ostatní pohlížejí. „Jazyk je vizitkou každého člověka. Správný pravopis ukazuje nejen znalosti, ale i pečlivost,“ říká lingvista Jan Horák.
Nejčastější chyby se týkají shody přísudku s podmětem, psaní velkých písmen, i/y, interpunkce či správného použití čárek. Jakmile se jednou naučíme základní pravidla, stane se pravopis naším dobrým pomocníkem a nikoli strašákem.
Jak zlepšit svůj pravopis
Čtěte a pište. Pravidelným čtením knih nebo kvalitních článků si můžete podvědomě osvojit správnou gramatiku. Vyzkoušejte si například psaní slohových prací na volné téma a nechte si je opravit zkušenějším přítelem či známým.
Opakování je matkou moudrosti. Ať už si pravidla připomenete v učebnici, nebo pomocí různých online nástrojů, vytrvalé procvičování je zásadní.
Zajímavosti o češtině
Čeština obsahuje přibližně 250 tisíc slov, ale průměrný mluvčí aktivně používá jen asi 5–10 tisíc z nich. Tento fakt dokazuje, jak rozmanitý náš jazyk je. Náš jazyk je známý tvorbou složenin. Například slovo nejneobhospodařovávatelnějšími patří mezi nejdelší slova a má 30 písmen. Za nejstarší dochovaný český text se považuje tzv. Věstonická venuše, jejíž popis je napsán primitivními symboly. Historicky doložený nejstarší souvislý text v češtině je však Záhřebský misál z 14. století. Čeština se učí jako cizí jazyk na univerzitách ve více než 30 zemích světa, včetně USA, Japonska nebo Indie.
Jak dobře jste na tom s češtinou vy si můžete vyzkoušet v následujícím krátkém kvízu