Od krvelačného vlka k roztomilému mazlíčkovi: Co odhalila moderní věda?
Psi jsou jak se říká nejlepším přítelem člověka. Byli s našimi předky po desetiticíce let a pomáhali sobě navzájem přežít. Jak se ale z vlka, pána lesů a planin stal pes, kterého potkáváme denně?
Moderní věda objasnila původ našich mazlíčků
Fakt, že pes pochází z vlka, je jasný lidem odedávna. Až moderní technologie ale dokázaly objasnit, že jediným společným předkem všech psů je vlk obecný. To se vědcům podařilo zjistit z analýzy mitochondriální DNA, která má společné znaky pro všechny psy právě s tímto jediným druhem vlka. Z toho je tedy jasné, že naši předci před tisíci let se museli spřátelit s těmito vlky, a započít tak éru, kdy tato šelma stála po boku člověka až do dnes. Podle nejnovějších fosilních výzkumů se proces domestikace začal odehrávat před 20 000 – 40 000 lety v Eurasii.
Domestikace byl následek směnného obchodu
Proč k ochočení divokého zvířete mohlo dojít je základní otázkou, na kterou není obtížné najít odpověď. Vlci jsou inteligentní zvířata a všimla si úspěšnosti lidských lovců na výpravách. Nejprve vše začalo konzumací zbytků po úspěšném lovu, a tak mohl být navázaný první kontakt s člověkem. V této části vzájemného poznávání měli nepochybně výhodu mírnější a neagresivnější jedinci, kteří bylo ochotní s člověkem výměnou za potravu spolupracovat. Z těchto krotkých jedinců se později vyvinuli dnešní psi.
Šlechtění po tisíce let
Šlechtění neboli „ovlivňování/zlepšování vlastností“ se stalo trendem ihned, co si člověk uvědomil, že křížení jedinců specifických vlastností jako je výška, zbarvení a další, dojde k vytvoření nových rysů, které si dále mohou lidé přizpůsobovat dalšími generacemi šlechtění. Došlo tak k vytvoření řady psích plemen, které se liší velikostí, hmotností, inteligencí, svalovou hmotou a celkově tělesnými proporcemi. Šlechtění bylo prováděno za určitým účelem, a proto lovci zvěře žijící v norách mají dodnes krátké nohy a delší tělo. Ochránci stáda jsou silní a velmi loajální ke své rodině. A pak jsou tu i kabelkoví psi, kteří mají za úkol být roztomilí a vždy po ruce.
První zmínky o psech sahají 15 000 let do minulosti
V belgické oblasti Goyet stejně jako v ruských nalezištích Eliseevichi byly objeveny fosilie, které dokazují, že první psi existovali již před 15 000 lety. Domestikace v té době mohla probíhat na různých místech. Svět tehdy nebyl vůbec propojený mezi sebou, a tak se jednotlivě části světa vyvíjely jinak rychle, a není výjimkou, že v některých částech byli lidé vyspělejší i o tisíc let před ostatními. V oblasti domestikace psů tomu je stejně, a proto, i když to bylo s jistým odstupem času, probíhala domestikace a křížení psa s vlkem v různých částech světa. To nám znemožňuje nalézt přesné místo, odkud pocházejí předci psů.
Na následujícím odkazu se nachází film, který důkladněji znázorňuje celou cestu vývoje člověka a vlka spolu.