9. červenec 1357: Vzestupná řada čísel, která odráží budoucnost jednoho z největších českých divů
Karlův most, nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu v Praze. Je nejen významnou historickou stavbou, ale také místem mnoha legend a zajímavostí.
Historie a stavba
Karlův most byl postaven na místě původního Juditina mostu, který byl zničen povodní v roce 1342. Základní kámen nového mostu položil Karel IV. 9. července 1357 v 5:31 ráno. Tento čas nebyl vybrán náhodně. Při zápisu 1-3-5-7 (rok) 9 (den) 7 (měsíc) 5-3-1 (čas) vzniká vzestupná a sestupná řada s vrcholem v čísle 9, což mělo podle tehdejších představ zajistit mostu pevnost a dlouhověkost. Dnes už můžeme říct, že tato symbolická strategie byla úspěšná.
Most měří 516 metrů na délku a 9,5 metru na šířku. Jeho stavba trvala 45 let, což je více než 16 000 dní práce. Na dekorativních prvcích se podílelo mnoho významných umělců té doby, včetně Petra Parléře, který byl mimo jiné i architektem katedrály sv. Víta na Pražském hradě.
Legendy a pověsti
S Karlovým mostem je spojeno mnoho legend, ostatně jako s většinou historických míst v Praze. Jedna z nejznámějších vypráví o svatém Janu Nepomuckém, který byl podle pověsti svržen z mostu do Vltavy poté, co odmítl prozradit zpovědní tajemství královny Žofie. Na místě, kde byl údajně svržen, je dnes umístěn mosazný kříž s pěti hvězdami. Pověst praví, že kdo položí ruku na kříž tak, aby se každý prst dotýkal jedné hvězdy, splní se mu tajné přání.
Další legenda hovoří o zazděném meči rytíře Bruncvíka, který má podle pověsti čekat na chvíli, kdy bude české zemi nejhůře. Tehdy má svatý Václav v čele blanických rytířů vyjet na pomoc a meč použít k porážce nepřátel.
A na závěr jedna z těch známějších legend. Tato legenda říká, že byly do malty při stavbě mostu přidávány vejce, aby byla konstrukce pevnější. Některé obce prý dokonce posílaly místo vajec tvaroh či sýr, aby přispěly k výstavbě.
Zajímavosti
Na mostě se nachází 30 soch a sousoší, které byly přidávány postupně od 17. století. Tyto sochy zobrazují významné světce a historické osobnosti. Nejznámější z nich je socha již zmíněného svatého Jana Nepomuckého, která je považována za patrona Čech. Karlův most je také známý svými věžemi na obou koncích, Staroměstskou mosteckou věží a Malostranskými mosteckými věžemi. Tyto věže sloužily nejen jako obranné prvky, ale také jako symbolické brány mezi Starým Městem a Malou Stranou.