Katastrofa na horách u českopolské hranice. Změnila pravidla záchrany

Katastrofa na horách u českopolské hranice. Změnila pravidla záchrany

Foto: natmed123 / Depositphotos

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Ačkoli se to stalo na polské straně, vzhledem k blízkosti k hranicím zasahovali i čeští záchranáři. Pojďme si tuto tragickou událost, která se stala přibližně 6 km od hranic, společně připomenout.

Obsah článku
  1. Na místě se odehrálo již více tragédií
  2. Série lavin během několika dnů
  3. Jak se změnila bezpečnost na horách?

Na místě se odehrálo již více tragédií

Ona osudná lavina se zřítila v oblasti Biely Jar (Běly Jar), který se nachází nedaleko polského města Karpacz (Karpač), tedy pět až šest kilometrů od českopolské hranice. Na tomto místě se sesunula lavina již v roce 1968, tehdy stála život 19 mladých lidí.

V roce 2008 stála život jednoho mladého polského snowboardistu, kterému bylo pouhých 25 let a který pocházel z města Jelenia Góra (Jeleňa Gúra). Horská služba zahájila pátrací akci ještě týž den, kdy obdržela zprávu o tomto neštěstí. Do akce byli nasazeni i čeští záchranáři. Mladík byl nalezen o pár hodin později, kolem dvou hodin odpoledne, zhruba sto metrů od čela laviny, a byl uvězněn ve stopadesáticentimetrové hloubce. Lékař však bohužel už mohl pouze konstatovat jeho smrt.

Ačkoli smrt člověka vždy tragická, tato událost trochu pozměnila pravidla záchrany horské služby, jak si povíme v poslední části článku.

Série lavin během několika dnů

Důležitost zlepšení kvality a rychlosti zásahu záchranných horských jednotek byla umocněna událostmi, které se v Krkonoších staly na české straně o týden dříve. V pátek 7. března 2008 se utrhla lavina u Špindlerova Mlýna na Trutnovsku a zasypala dva lidi. Naštěstí byli včas vyproštěni a skončili ve stavu šoku a podchlazení v nemocnici. Záchranáři vyzvali turisty, aby neopouštěli bezpečné trasy a vyhnuli se oblastem označeným jako nebezpečné.

Součástí lavinového vybavení je lavinový vyhledávač, sonda a lopata
Součástí lavinového vybavení je lavinový vyhledávač, sonda a lopata | Zdroj: yanik88 / Depositphotos

Jak se změnila bezpečnost na horách?

Všechny tyto události v oblasti Krkonoš výrazně přispěly k významným změnám ohledně bezpečnosti hor, došlo k zejména ke zpřísnění bezpečnostních opatření.

V první řadě došlo ke změnám v prevenci, zejména se zavedla povinnost používání lavinového vybavení, pokud lyžaři sjíždějí trasy, které nejsou vyznačené. Součástí lavinového vybavení je lavinový vyhledávač, sonda a lopata. Tuto výbavu si můžeme pronajmout ve středisku, pokud nemáme zakoupenou svou vlastní.

Pro turisty jsou také připraveny informační kampaně a ti, kteří mají zájem, jsou dále vzděláváni a připravováni na situaci, kdy se ocitnou pod lavinou, mnohem detailněji. Také jsou pravidelně aktualizována varování před lavinami, a to nejen na webových stránkách horských služeb, ale také v mobilní aplikaci. Součástí prevence jsou také varovné cedule.

A změna proběhla i u záchranných týmů. Byla vyzdvižena důležitost mezinárodní spolupráce, a to zejména na hranicích s jinými státy. Oblast Krkonoš šla příkladem, polské a české záchranné složky se mezi sebou informují pravidelněji, což zvyšuje šanci na úspěšnou záchranu. Záchranáři jsou navíc pravidelně školeni a účastní se pravidelných společných cvičení se svými polskými kolegy.

A zvláštní důraz se nyní klade i na zodpovědnost turistů. Ti jsou žádáni, aby striktně dodržovali pravidla horských služeb, a to kvůli vlastní bezpečnosti. Byly vynalezeny systémy pro lepší sledování pohybu návštěvníků v oblastech, které jsou označeny jako rizikové. Vstup do některých oblastí byl dokonce zakázán a tyto oblasti jsou pravidelně hlídány.

Vyzýváme turisty, aby neopouštěli bezpečné trasy a vyhnuli se oblastem označeným jako nebezpečné,“ vydali tehdy záchranáři své prohlášení.

Pokud se chystáte nejen na lyže do města Jelenia Góra, můžete se podívat, jak to v něm vypadá, v této kompilaci fotek na YouTube.

 

Reklama
Reklama