Tajemství ukryté v každé české domácnosti, o kterém většina lidí nemá ani tušení
Každá domácnost se potýká s jedním typickým problémem, kterým je generování prachu. Ačkoliv se může zdát, že se bere prakticky odnikud, není tomu tak. Vědci konečně zjistili, z čeho se prach skládá a jak vzniká.
Také se vám stává, že uklízíte a uklízíte a nemůžete se prachu zbavit? Důvodem je primárně skutečnost, že prach je generován prakticky neustále a jakmile jej odstraníte, začne se postupně usazovat nový. Také proto se někteří lidé domnívají, že pochází ze všeho, co se v domácnosti nachází (každá věc živá či neživá má omezenou životnost a postupně ztrácí nebo obměňuje částice), jiní si myslí, že přichází z venku. Vědci se proto rozhodli stanovit kompletní složení prachu z různých vrstev a stanovit jejich původ, odkud tedy prach pochází?
Co všechno může prach v domácnosti obsahovat
Ačkoliv se složení prachu z různých domácností mnohdy velmi liší, některé součásti obsahuje vždy. Podle nejnovějších studií je standardně složení prachu tvořeno dvěma hlavními kategoriemi částic v poměru přibližně 60 % z exteriéru a 40 % z interiéru. Proto také 40 % objemu prachu bývá velmi podobných a v těch zbývajících 60 % mohou být značné rozdíly, jelikož prostředí, v kterém se obydlí nachází, může být velmi odlišné – ve městech a na místech s větším provozem může obsahovat více škodlivin, v extravilánu nebo blízko lesa zase pyl či spory apod. Zajímavé informace o složení prachu najdete například v následujícím videu.
Částice prachu pocházející z interiéru
Menší podíl složení prachu tvoří částice pocházející z interiéru, tedy ty, které přirozeně vytváří jeho obyvatelé a vybavení. Nejčastěji se jedná o odumřelé lidské buňky či srst domácích mazlíčků, ale také částice pocházející z jídla nebo z nábytku či oblečení. K jejich tvorbě dochází obrušováním, ať už se jedná o hygienu lidí a zvířat, nebo prosté používání. Odumřelé lidské buňky přitahují roztoče, jejichž přítomnost v prachu byla potvrzena vždy. Jedná se o drobné živočichy, které se živí právě těmito buňkami a mohou způsobovat nepříjemná onemocnění – podráždění kůže nebo respirační problémy (alergie, astma). Právě kvůli roztočům je třeba prach v domácnosti pravidelně odklízet.
Částice prachu pocházející z exteriéru
Složení většího podílu prachových částic pocházejících z exteriéru je velmi rozmanité a do domácnosti se dostává různými způsoby – na botách či oblečení, větráním, společně s věcmi, které domů přinesete. Také proto se v něm často nachází částečky místní půdy, ale také pyl z květin a stromů apod. Exteriérový prach odpovídá prostředí, v němž se obyvatelé domácnosti pohybují, setkat se tak můžeme s různými druhy půd, částečkami pocházejícími z chodníků a silnic a samozřejmě s exkrementy, tedy prakticky za všeho, na co můžeme šlápnout (i kvůli tomu bychom se měli do domácnosti přezouvat a místo, kde skladujeme venkovní boty, pravidelně čistit). Větráním se pak do domácnosti dostávají částečky prachu za vzduchu, které mohou pocházet také z automobilů a dalších zvířat volně žijících v okolí.