Každodenní gesta mohou mnohé vypovědět o vašem charakteru i záměrech: Tato gesta poukazují na pozitivní zájem
Neverbální komunikace může mít velký vliv na to, jakým způsobem člověka vnímá jeho okolí, nebo do jaké míry je konverzace považována za důvěryhodnou. Velmi důležitá jsou gesta například při hledání zaměstnání, jak jim tedy dodat pozitivní charakter?
Gestikulace je přirozeným doplněním konverzačních technik, metod a strategií přímé komunikace i volby slov, ne každý k ní však přistupuje stejně. To, jakým způsobem při konverzaci používáme ruce, jaký zaujímáme postoj či jak se dynamika neverbální komunikace v návaznosti na tu verbální mění, může mít velký vliv na to, jak nás vnímá člověk, se kterým mluvíme. Většina lidí používá gestikulaci instinktivně, jelikož jim pomáhají určitým způsobem vyjádřit myšlenku. Abyste však své komunikaci dodali potřebný ráz či charakter, je vhodné dávat pozor na to, jaká gesta používáte, jelikož mohou působit protichůdně s ohledem na to, co chcete sdělit.
Druhy gest a jejich použití
Gestikulace, postoj a grimasy jsou hlavními prvky neverbální komunikace, které dotváří slova o emoční kontext a přidávají řeči na dynamice. Do kategorie gest se řadí především pohyby rukou (někdy ve spojení s dalšími částmi těla) a lze u nich rozeznat až šest podkategorií podle významu. Z tohoto pohledu rozeznáváme gesta ikonická (zástupná, doprovázející například zvýraznění velikosti objektu, o kterém je hovořeno), metaforická (zástupná abstraktní, která naznačují určitý abstraktní pojem), manipulační (obvykle se jedná o kooperaci ruky s další částí těla, jako je zakrytí úst nebo mnutí brady, které mají specifický význam), emblematická (s explicitním významem, například zamávání), deiktická (ukazovací) a gesta udávající rytmus (obvykle podporují emoční zabarvení určitého slova). Lidé v konverzaci používají obvykle všechny typy gest, některé častěji, některé méně často a kombinují je s obecnou řečí těla tak, aby výsledný efekt co nejpřesněji ladil s vyjadřovanou myšlenkou. Způsoby, jakým využíváme gesta rukou v konverzaci a co mohou znamenat, jsou blíže popsány v následujícím videu.
Pozitivní gesta a řeč těla
Chcete-li udělat při konverzaci dobrý dojem, je vhodné si osvojit několik specifických aspektů řeči těla, které obecně vyvolávají v člověku, s nímž si povídáte, pozitivní odezvu. Ta je budována především důvěrou a pochopením, které lze umocnit nejen pomocí postoje a intonace, ale i gest. Primárně je potřeba ke konverzaci přistupovat otevřeně, ideální je se usmívat a v průběhu toho, co hovoří druhý zúčastněný, pokyvovat hlavou na důkaz porozumění.
Co se týká postoje, měl by být při konverzaci vzpřímený a vyrovnaný, zároveň byste měli být vždy nakloněni k tomu, ke komu hovoříte (vyvolává to pocit důvěry). Velmi důležité je také, kam si při konverzaci díváte – upřímně působí přímý pohled, pokud očima uhýbáte, díváte se do země nebo si je třeba třete, působí to negativně. Samotná gesta vy pak měla být otevřená – při výkladu je vhodné gestikulovat výrazněji a s otevřenou dlaní (toto gesto naznačuje předávání, ať už se jedná o informaci nebo třeba pozitivní emoci).