Kdy je lepší odstranit kožní znaménko laserem a nevyřezávat ho
Proč se vyplatí jít na laserové ošetření, když vám dermatolog může nabídnout vyříznutí znaménka? „Je to k tělu šetrnější,“ radí odbornice.
Některé laserové zákroky povrch pokožky ani nenaruší. A ty, co ho poruší, se díky šetrnosti laseru velice rychle hojí. Navíc jsou potíže, které ani jinak než laserem řešit nelze, například névus flammeus, takzvaný oheň. „Ten ošetřujeme cévním laserem a po zasažení cévky laserovým zářením dojde pouze k jejímu ztmavnutí a následnému vstřebání. Dříve se cévky řešily jinak, což přinášelo stroupky a pro velké plochy to vůbec nebylo možné,“ vysvětluje korektivní dermatoložka Jitka Chaloupecká z Laserového centra Anděl v Praze.
Různé skvrny a tetování jak dělané pro laser
Lepší řešení je podle lékařky laser třeba i pro pigmentové skvrny, které se dříve ošetřovaly pouze pomocí bělících krémů či chemického peelingu. Ty však nejsou dostatečně účinné. „Působí totiž jen velmi povrchově. Některé druhy vrozených skvrn, třeba skvrnu barvy bílé kávy, stařecké a sluneční skvrny, pozánětlivé hyperpigmentace a melismata tak řešíme nepigmentačním laserem. To platí i pro tetování, které se dřív odstraňovalo mechanicky, což způsobovalo jizvy.“
Akné a vrásky, výrůstky i bradavice
Velmi špatně se podle Jitky Chaloupecké bez odpařovacího laseru řešily rozsáhlé jizvy po akné v obličeji nebo vrásky. „Tenhle typ laseru je vhodný taky k řešení kožních výrůstků na obličeji, na víčkách a stařeckých bradavic. Díky jejich odstranění odpařováním následuje šetrnější hojení a minimalizuje se tak riziko vzniku jizev. Myslím si, že dnešní dermatologové mají dobré znalosti o laserech a umí klientům poradit, který zákrok je pro ně vhodný. Zda klasické vyříznutí, nebo seškrábnutí, či odstranění laserem.“