Hrozí Česku zákaz plynových kotlů a kdy se nás může dotknout? Médii rezonoval zákaz prodeje plynových kotlů od roku 2029
Plyn je jednou z nejdůležitějších komodit a také jedním z nejdiskutovanějších témat v posledních letech. Bývá také častou „rozbuškou“ v naší i mezinárodní politice. Jaká je ale jeho budoucnost v oblasti vytápění? A hrozí Česku zákaz plynových kotlů?
Tento druh vytápění není v Česku rozhodně výjimkou. Pokud jej doma nemáte, jistě si jej pamatujete z dětství, případně máte známé vlastnící tento způsob vytápění. Výhody prezentované před pořízením kotle, který máte dost možná doma, byly zcela jasné. Začali jste topit levněji a především jste také nahradili starý a neekologický způsob vytápění na tuhá paliva. Odpadla i nepříjemnost v podobě nutnosti rezervace a fyzického pořizování dřeva či uhlí. Další nespornou výhodou takového způsobu vytápění je i to, že jej můžete ovládat pohodlně na dálku. Zvolili jste ale správně?
Rizika plynových kotlů a jak jim předcházet
Pořízení tohoto druhu kotle samozřejmě neslo i negativa, kvůli kterým jej někteří z nás zvažovali. O co konkrétně šlo, si shrneme níže. Možná i kvůli těmto důvodům se chystá celoplošný zákaz plynových kotlů, který se možná dotkne i České republiky.
- Dodatečné náklady na pravidelné revize.
- Nutnost plynové přípojky a komínu.
- Možná exploze v případě vážné poruchy či neodborné manipulace.
- Ceny plynu a případná závislost státu na zahraničním dovozu.
Jak je to se zákazem?
Vedle hojně diskutovaných zákazů, mezi než patří zrušení výroby aut se spalovacími motory, se často zmiňoval i ten omezující plynové kotle pro vytápění a ohřev vody. Evropská komise jej měla chystat na rok 2029.
Hrozí Česku zákaz plynových kotlů a kdy se nás může dotknout?
Evropská komise zatím pouze rozhodla o nové směrnici o energetické náročnosti budov (EPBD). Ta omezuje pouze státní podporu v této oblasti. V Česku již navíc takové dotace neexistují.
Médii rezonoval především zákaz prodeje plynových kotlů od roku 2029, ten ale není jistý. Evropskou unií navíc zní i silný odpor, některé členské země se staví k těmto úvahám velice negativně a svou obranu zakládají i na současné stabilizaci tohoto odvětví. Výhrady k zamýšlené novele mají i odborníci na certifikaci nových hybridních zdrojů. Podle jejich odborných názorů není možné do roku 2029 kompletně zpracovat a zavést do praxe mechaniku zavádění těchto zcela nových zdrojů vytápění.
Zajímavé srovnání plynového kotle a tepelného čerpadla uvídí například následující video:
V Česku je zhruba 1,7 milionu domácností závislých na tomto typu vytápění a ohřevu vody. Patříte mezi ně i vy? A jak hodnotíte úvahy Evropské komise ohledně zákazu plynových kotlů?