Kvíz: Těchto 10 letopočtů zná jen málokdo. Většina Čechů selže už u třetího

Kvíz: Těchto 10 letopočtů zná jen málokdo. Většina Čechů selže už u třetího

Foto: ArturVerkhovetskiy / Depositphotos

Publikováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Letopočty jsou noční můrou každého studenta. Zapamatovat si je, vyžaduje mnohdy velké úsilí a neustálé opakování. Pamatujete si alespoň ty nejdůležitější nebo dáte i nějaký ten zajímavý údaj, který nezná téměř nikdo?

Obsah článku
  1. Historické letopočty
  2. Kvíz

Historické letopočty

Pro Českou republiku jsou ty nejvýznamnější letopočty často ty, které končí osmičkou. Začalo to mnohem dříve, než bychom čekali. Prvním osmičkovým rokem českých dějin byl rok 1108, kdy proběhlo vyvraždění Vršovců. Přemyslovci pak pomohli vzniku prvního českého království, a to v roce 1198. 1278 je zase rok bitvy na Moravském poli, kde padl Přemysl Otakar II. Založení Karlovy univerzity v Praze spadá taky pod rok končící osmičkou, a to 1348. Je to jedna z mála českých „osmiček“, která není milníkem nějaké bitvy, války a podobného násilí. 

1618 je rokem, kdy začala třicetiletá válka, rok 1848 byl zase revolučním. Získávala se tehdy alespoň nějaká svoboda, ačkoli na řadě míst byly snahy o změnu krutě potlačovány. Pro českou zemi to bylo spíše okrajová záležitost, ale v důsledku i tyto události ovlivnily naše dějiny

20. století bylo zatím je osmičkové roky nejštědřejší. 1918 znamenal nejen konec 1. světové války, ale také vznik samostatného Československa. V roce 1938 se situace zase obrátila a byli jsme zrazeni Mnichovskou dohodou. Komunisté se dostaly k vládě v roce 1948 a možná to byla ta osmička na konci, díky které se udrželi u kormidla 40 let. S nimi v čele jsme zažili i rok 1968, kdy vypadala situace zpočátku roku růžově. Dokud k nám nevpadla vojska Varšavské smlouvy. 

A co další zajímavé letopočty nejen českých, ale i světových dějin? Poznáte je všechny? 

Kvíz

 

Reklama
Zdroje článku:
Reklama