Kvíz: 10 slov, která dnes již neuslyšíte, ale za socialismu byla používána denně. Pamatujete? Odpovězte ANO nebo NE
Komunistická strana Československá byla u moci dlouhé roky. Za tu dobu se na našem území používalo na desítky slov, která ve slovníku dnešních lidí neuslyšíme. Pojďte se s námi podívat na ty nejznámější z nich.
Psal se rok 1945, kdy se k moci pomalu ale jistě začala dostávat komunistická strana. Ta parlamentní volby vyhrála již v roce 1946. Demokracii se ve státě podařilo obnovit až o desítky let později. Konkrétně v roce 1989. Pojďme si společně připomenout, jak takzvaná sametová revoluce probíhala.
I přesto, že sametová revoluce netrvala pouze 17. listopadu roku 1989, toto datum s ní již bude navždy spojeno. A to nejen proto, že si tento den každoročně připomínáme formou státního svátku.
Sametová revoluce změnila režim i republiku
Vrcholem pro přihlížející jistě byla studentská demonstrace k uctění památky Jana Opletala. Tato pověstná demonstrace vedla ke sporům mezi studenty a dalšími, kdo takzvaně zvonili klíči a bezpečnostními složkami. I přesto, že v té době neexistoval internet ani další zdroje rychle šířící novinky, informace o demonstraci se začaly po republice šířit bleskovou rychlostí. A tak se protesty a demonstrace přesunuly i do dalších míst Československa. K největším protestům docházelo v Praze a Bratislavě. Připojovala se ale i menší města.
KSČ dokázalo odolávat pouhých 7 dní. Již po té době došlo k odstoupení vedení KSČ. Rezignaci podal Miloš Jakeš i další členové vedení KSČ. 29. prosince, tedy více než o měsíc později, byl novým prezidentem jednomyslně zvolen Václav havel. V tentýž den byla také zrušena vedoucí úloha KSČ. Tyto kroky postupně vedly k ukončení jednostranné vlády komunistické strany. Díky tomu lidé znovu mohli pocítit svobodu. Ta u nás trvá až do dnešních dnů.
Komunismus byl svržen již před více než 30 lety. Není tak ničím zvláštním, že si lidé již slova s tímto režimem spojená příliš nepamatují. Jak v našem testu dopadnete vy?
Kvíz