Kvíz: Kýrův válec – jeden z prvních dekretů o lidských právech

Kvíz: Kýrův válec – jeden z prvních dekretů o lidských právech

Foto: dynamosquito / Creative commons, CC-BY-SA

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Kýrův edikt je velmi cenný starověký válec, který vznikl jako připomínka nového a lepšího krále. Popisované události jsou navíc věrně předpovězeny v Bibli, což z Kýrova válce dělá artefakt cenný nejen historicky, ale i nábožensky. Zároveň potvrzuje, že v Mezopotámii běžně nový král reformoval, aby se lidem žilo lépe. Možná i proto zde existovala jedna z nejvyspělejších kultur starověku. 

Obsah článku
  1. Popsaný válec 
  2. Noc z 5. na 6. října 539 př. n. l. 
  3. 1879 
  4. První listina lidských práv 
  5. Britské muzeum 
  6. Jak pozorně jste přečetli článek?

Popsaný válec 

Kýrův edikt je opravdu ve tvaru válce, který se po stranách mírně zužuje. Je vyrobený z pálené hlíny a popsaný po celém povrchu akkadským klínovým písmem. Na délku má 22 cm a šířka je 8 cm po krajích a 10 cm uprostřed v nejširším místě. Jméno nese po achaimenovském perském králi Kýrovi II. Velikém, který Babylon zachránil před bídou a otroctvím. 

Noc z 5. na 6. října 539 př. n. l. 

Nejvýznamnější město Blízkého a Středního východu mělo skvělou polohu u řeky Eufrat, která napájela vodní příkopy okolo městských zdí a dělala z Babylonu nedobytnou pevnost. Babylon ale nebyl šťastným místem, bohové se od něj odvrátili a tehdejší Novobabylonská říše byla sužována králem Nabonidem.

Podle Bible měl v té době také nastat čas na její osvobození. V Izajášově proroctví najdeme nejen verše o dobytí Babylonu, ale i o tom, že nastalo v míru a s pomocí lsti. Babylon tak připadl Persii. Kýros nařídil odklonit tok řeky Eufrat a jeho vojáci pak přebrodili téměř prázdné příkopy kolem města k jeho otevřeným branám. Kýrův válec vznikl následně po těchto událostech, na jejich oslavu a připomenutí, tedy 539 př. n. l. 

1879 

V březnu tohoto roku byl Kýrův válec nalezen rozbit na několik dílů v Esagile, v chrámu zasvěceném bohu Mardukovi, v babylonských ruinách, které nejspíš nikdy neopustil. Nález patří prvnímu asyrskému archeologovi Hormuzdu Rassamovi, který žil v Británii. Ten se věnoval archeologii už v mládí, kdy objevil například Epos o Gilgamešovi, a pak po diplomatické kariéře i později, kdy nalezl nejen Kýrův edikt, ale třeba i válec hanebného Nabonida nebo palác Nabukadnezara II. 

Ukázka detailů z jedné strany válce pro ilustraci skriptu.
Ukázka detailů z jedné strany válce pro ilustraci skriptu | Zdroj: Fæ / Creative commons, CC-BY-SA

První listina lidských práv 

Kýrův válec ukazuje princip starověké propagandy. V Mezopotámii ale tehdy bylo obvyklé, že na začátku vládnutí král vyvolal reformy. Kýros dobyl Babylon v míru a lidé ho vítali. Na jeho popud pak Mardukovi kněží vytesali do válce jeho deklaraci. Ta připomíná perské vítězství a také ušlechtilost nového krále včetně jeho královského rodokmenu. Text žádá loajalitu novému vládci, který bude ctít kulturu a tradice Babylonu a obnoví zde mír a řád.

Předurčen tomu měl být Kýros samotným bohem Mardukem, kterému je zde i vyřčena prosba o podporu a ochranu králi. Na válci jsou popsány i dobré skutky krále Kýra jako je oprava babylonských zdí, zlepšení života ve městě a také propuštění Židů z otroctví, aby se mohli vrátit do svých domovů. 

To, zda je nebo není Kýrův válec první listinou lidských práv, má své zastánce i odpůrce. Íránský šáh ji takto označil a použil pro propagaci vlastní ideologie, která vychází z repatriace Židů v Babylonu. Kýrův válec byl přijat jako národní symbol Íránu. 

Britské muzeum 

Kýrův válec je umístěn v pokoji 52 v Britském muzeu. Během let, kdy je jeho majetkem, byl celkem čtyřikrát zapůjčen, a to do USA, Španělska a hned dvakrát do Íránu. Ten měl vždy dojem, že válec by měl patřit právě tam, nicméně nepříznivá doba dala vyhrát Britům. 

Jak pozorně jste přečetli článek?

 

Reklama
Reklama